"80 milionów" nagrodzone w Albanii

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „80 milionów” w reżyserii Waldemara Krzystka, otrzymał nagrodę dla najlepszego scenariusza na 10. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tiranie.

Nagroda dla Krzystka i Kopki

Waldemar Krzystek I Krzysztof Kopka otrzymali nagrodę za najlepszy scenariusz filmu fabularnego do obrazu „80 milionów”. Główną nagrodę festiwalu otrzymał w tym roku rosyjski obraz „Syberia. Monamour” w reżyserii Sławy Rossa.

80 milionów

Współfinansowany przez PISF film Waldemara Krzystka to obraz o walce z systemem komunistycznym. Rok 1981 we Wrocławiu. Film opowiada o autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce na dziesięć dni przed ogłoszeniem stanu wojennego, kiedy to ówczesny przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności”, Władysław Frasyniuk, wraz z czterema kolegami wypłacił z banku 80 milionów ze związkowych pieniędzy, które potem posłużyły do budowy podziemia.

Film ze wsparciem PISF

Producentem filmu jest Mediabrigade. Scenariusz został napisany wspólnie przez Waldemara Krzystka i Krzysztofa Kopkę. Autorem zdjęć jest Piotr Śliskowski. W filmie zagrali m.in.: Wojciech Solarz, Krzysztof Czeczot, Maciej Makowski, Piotr Głowacki, Sonia Bohosiewicz, Agnieszka Grochowska i Marcin Bosak. Film był współfinansowany przez Dolnośląski Fundusz Filmowy i PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Polski kandydat do Oscara

Film „80 milinów” jest w tym roku polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Na początku stycznia 2013 Akademia ogłosi tzw. shortlistę dziewięciu najlepszych filmów, a 10 stycznia poznamy pięć nominowanych tytułów w tej kategorii.

 

Więcej informacji o MFF w Tiranie na stronie: tiranafilmfest.com.

 

Paulina Bez

30.11.2012