"80 milionów" w wersji komiksowej

Komiks 80 milionów

 

Film „80 milionów” w reżyserii Waldemara Krzystka, który jest polskim kandydatem do Oscara, otrzymał dotację od PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na promocję filmu w Stanach Zjednoczonych.

Komiks o filmie „80 milinów”

3 grudnia 2012 w Los Angeles odbędzie się  oficjalny pokaz  filmu „80 milionów” dla członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, decydujących o nominacjach do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Producent filmu, wrocławska firma Mediabrigade, promuje film wśród członków Akademii w niecodzienny sposób. W dwóch najważniejszych branżowych czasopismach – „The Hollywood Reporter” i „Variety” ukaże się trzystronicowy komiks pokazujący brawurową akcję podjęcia przez bohaterów tytułowych pieniędzy tuż przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego.

 

Komiks ma przybliżyć Amerykanom wydarzenia ze współczesnej historii Polski i zachęcić członków Akademii do oddania głosu na polską produkcję. Jego autorem jest Kamil „Kurt” Kochański, grafik, ilustrator i storyboardzista, twórca m.in. animacji do kinowego filmu „Jeż Jerzy”. Prace Kamila Kochańskiego publikowane były w czasopismach „Fantastyka” i „Produkt”.

Shortlista na początku stycznia

Na początku stycznia 2013 Akademia ogłosi tzw. shortlistę dziewięciu najlepszych filmów nienaglojęzycznych. 10 stycznia poznamy pięć nominowanych tytułów w tej kategorii.

80 milionów

Współfinansowany przez PISF film Waldemara Krzystka to obraz o walce z systemem komunistycznym. Rok 1981 we Wrocławiu. Film opowiada o autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce na dziesięć dni przed ogłoszeniem stanu wojennego, kiedy to ówczesny przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności”, Władysław Frasyniuk, wraz z czterema kolegami wypłacił z banku 80 milionów ze związkowych pieniędzy, które potem posłużyły do budowy podziemia.

Film ze wsparciem PISF

Producentem filmu jest Mediabrigade. Scenariusz został napisany wspólnie przez Waldemara Krzystka i Krzysztofa Kopkę. Autorem zdjęć jest Piotr Śliskowski. W filmie zagrali m.in.: Wojciech Solarz, Krzysztof Czeczot, Maciej Makowski, Piotr Głowacki, Sonia Bohosiewicz, Agnieszka Grochowska i Marcin Bosak. Film był współfinansowany przez Dolnośląski Fundusz Filmowy i PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Kampania Oscarowa filmu „80” milionów jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Paulina Bez

29.11.2012