80. urodziny Jacka Fedorowicza

18 lipca 2017 roku swoje 80. urodziny obchodzi Jacek Fedorowicz.

Jacek Fedorowicz urodził się 18 lipca 1937 roku w Gdyni. Jako 7-latek przeżył Powstanie Warszawskie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom w 1960 r.), ale popularność zdobył nie jako malarz, ale aktor, satyryk, scenarzysta, konferansjer, felietonista i kąśliwy komentator polskiej rzeczywistości. Wespół ze Zbigniewem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą zakładał gdański Teatr Bim-Bom. Występował w nim w latach 1954–1960. Jeszcze jako student zaczął rysować i pisać teksty satyryczne, które ukazywały się na łamach m.in. takich mediów jak: „Dookoła świata”, „Po Prostu”, „Dziennik Bałtycki”, „Szpilki” czy też „itd”.

Aktor i scenarzysta

Na dużym ekranie zadebiutował w 1960 roku rolą Jurka w znakomitym „Do widzenia, do jutra” w reżyserii Janusza Morgensterna, gdzie wystąpił u boku swojego kolegi z Bim-Bomu Zbyszka Cybulskiego oraz urodziwej modelki Teresy Tuszyńskiej. Potem zagrał też m.in. pracownika biura projektów w „Walkowerze”, jednym z pierwszych filmów Jerzego Skolimowskiego. Wystąpił jako fryzjer Leon w „Świętej wojnie” Juliana Dziedziny oraz jako członek szajki w „Lekarstwie na miłość” Jana Batorego.

W połowie lat 60. Jacek Fedorowicz napisał swój pierwszy scenariusz, do filmu „Kochajmy syrenki” Jana Rutkiewicza, w którym został też obsadzony w jednej z głównych ról, (jako Aleksander). Jest także autorem scenariuszy do dwóch innych filmów, które przeszły do historii polskiej kinematografii. Chodzi o komedie obyczajowe Stanisława Barei. Jedną z nich jest „Poszukiwany, poszukiwana”, a drugą „Nie ma róży bez ognia”, gdzie wcielił się także w postać Janka Filikiewicza. W swojej filmografii ma również kreacje w „Abel, twój brat” Janusza Nasfetera, „Polowaniu na muchy” Andrzeja Wajdy, „Motodramie” Andrzeja Konica, „Stanie wewnętrznym” Krzysztofa Tchórzewskiego, gdzie zagrał samego siebie czy też w serialu telewizyjnym „Alternatywy 4”.

Człowiek radia i telewizji

W połowie lat 60. zaczęła się również wieloletnia współpraca Jacka Fedorowicza z Telewizją Polską. Jej początkiem były, tworzone wespół z Jerzym Gruzą, programy rozrywkowe: „Poznajmy się”, „Małżeństwo doskonałe”, a potem także „Kariera” oraz „Runda”. W latach 70. w Programie III Polskiego Radia był gospodarzem niezwykle popularnego programu satyrycznego „60 minut na godzinę”. Wespół z Piotrem Skrzyneckim, ikoną krakowskiej Piwnicy pod Baranami, poprowadził też pierwszą edycję Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Od wielu lat z powodzeniem występuje także jako artysta kabaretowy. Jeździł po kraju najpierw razem z Kabaretem Wagabunda, a potem z programami autorskimi. W latach 90. prowadził w TVP program polityczno-satyryczny „Dziennik Telewizyjny”. Przez pewien czas pisał felietony do „Gazety Wyborczej”. Od wielu lat regularnie biega, również maratony. Jest laureatem Wiktora i SuperWiktora. W 2009 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Marcin Zawiśliński

18.07.2017