80. urodziny Jerzego Skolimowskiego

5 maja 2018 roku 80. urodziny obchodzi Jerzy Skolimowski – reżyser, scenarzysta, aktor i artysta malarz.

W 2016 roku podczas gali otwarcia 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji Jerzy Skolimowski otrzymał Złotego Lwa za całokształt twórczości.

Jerzy Skolimowski ukończył etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował także reżyserię w Łódzkiej Szkole Filmowej. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi twórcami filmowymi. Jest autorem scenariusza do filmu „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy, współtworzył scenariusz słynnego „Noża w wodzie” Romana Polańskiego.

Debiut reżyserski Skolimowskiego to nakręcony w 1964 roku film fabularny „Rysopis”, oparty na fragmentach prac dyplomowych autora. Kolejne filmy Skolimowskiego, m.in „Walkower” (1965) i „Bariera” (1966) zyskały miano „pejzaży mentalnych”, opowiadały o ludziach daremnie poszukujących swojego miejsca w społeczeństwie. Po tym, jak w 1967 roku cenzura odrzuciła film „Ręce do góry”, Skolimowski opuścił Polskę. Pracował we Włoszech, Wielkiej Brytanii i USA. W tym okresie powstały obrazy nagradzane na największych światowych festiwalach filmowych. W 1967 jury festiwalu w Berlinie przyznało Skolimowskiemu Złotego Niedźwiedzia za film „Start”. Jego obrazy były też kilkakrotnie nagradzane w Cannes: nagrodą jury („Wrzask”, 1978), nagrodą za scenariusz („Fucha”, 1982) oraz nagrodą specjalną jury („The Lightship”, 1985). Za film „Ferdydurke” (1991) Skolimowski był także nominowany do Złotego Lwa w Wenecji. W 2003 roku uhonorowany został natomiast Polską Nagrodą Filmową Orzeł, przyznaną mu za „niezależną postawę polskiego twórcy kina o światowym wymiarze”.

W 2008 roku reżyser zdecydował się na powrót do Polski, by nakręcić film „Cztery noce z Anną”, z Kingą Preis z roli głównej. Film ten otwierał canneńską sekcję Quinzaine des Réalisateurs i został nagrodzony m.in. Nagrodą Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio. Za ten obraz Jerzy Skolimowski otrzymał także w 2009 roku Orła dla najlepszego reżysera. Orła za najlepsze zdjęcia otrzymał w tym samym roku Adam Sikora, autor zdjęć do „Czterech nocy z Anną”.

W 2010 roku podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji Jerzy Skolimowski otrzymał Nagrodę Specjalną Jury za współfinansowany przez PISF film „Essential Killing”. Filmowi temu przyznano wówczas także Nagrodę Aktorską (Coppa Volpi) za najlepszą rolę męską (Vincent Gallo). Film ten nagrodzono na wielu międzynarodowych i krajowych wydarzeniach filmowych – m.in. otrzymał pięć nagród – w tym najważniejszą: Złote Lwy dla najlepszego filmu – podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Za zdjęcia do „Essential Killing” Adam Sikora uzyskał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. „Essential Killing” zdobył także główną nagrodę (Astor de Oro) podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Mar del Plata w Argentynie. Nagrodę dla najlepszego aktora (Astor de Plata) otrzymał wówczas Vincent Gallo. Obraz został wyróżniony także nagrodą Stowarzyszenia Argentyńskich Krytyków Filmowych.

Najnowszy film reżysera „11 minut” znalazł się w weneckim Konkursie Głównym w 2015 roku.

Jako aktor pojawił się m.in. w „Eastern Promises” Davida Cronenberga, „Before Night Falls” Juliana Schnabela czy „Avengers” Jossa Whedona.

Jerzy Skolimowski, kojarzony przede wszystkim z kinem jest artystą wszechstronnym, autorem sztuk teatralnych i tomików poezji. Zajmuje się również malarstwem.

Z okazji 80. urodzin Jerzego Skolimowskiego w Salach Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej odbędzie się wystawa, na której zostanie zaprezentowany wybór kilkudziesięciu obrazów i grafik z ponad 40-letniego dorobku malarskiego Mistrza. Wystawę będzie można oglądać w dniach 24 kwietnia – 30 czerwca 2018.


04.05.2018