85. urodziny Agnieszki Bojanowskiej

7 grudnia Agnieszka Bojanowska kończy 85 lat.

Agnieszka Bojanowska urodziła się 7 grudnia 1932 roku w Wiśniewie. Studiowała w Szkole Filmowej w Łodzi. W 1953 roku rozpoczęła pracę w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie. Z tą instytucją była zawodowo związana przez kilka kolejnych dekad. Obok Milenii Fiedler, Lidii Zonn, Ewy Smal czy Haliny Prugar-Ketling należy do grona najwybitniejszych polskich montażystek filmowych. Wytyczała nowe ścieżki rozwoju języka filmowego. 

Owocna współpraca z Dziworskim

Od wielu lat pomaga Bogdanowi Dziworskiemu w jego niezwykle oryginalnych projektach. Obecnie wspólnie realizują „Andrew Warhola, moja fabryka”, którego premiera planowana jest na 2018 rok. Dzięki współpracy z tym wybitnym twórcą Agnieszka Bojanowska została uhonorowana m.in. nagrodą za montaż w Konkursie Polskim Krakowskiego Festiwalu Filmowego (1987). Trzykrotnie otrzymała również wyróżnienie za montaż na Festiwalu Filmów Sportowych w Tarnowie – za „Fechmistrza”, „Kilka opowieści o człowieku” oraz „Sceny narciarskie z Franzem Klammerem”, które oprócz Dziworskiego reżyserowali też Gerald Kargl oraz Zbigniew Rybczyński. 

Bogata filmografia

Agnieszka Bojanowska przyczyniła się do powstania kilkuset filmów, głównie dokumentalnych, ale także fabularnych, animowanych i eksperymentalnych. Odpowiadała za montaż filmów autorstwa m.in.: Ewy Borzęckiej („U Danusi”), Lidii Dudy („Tylko tato”, „Uwikłani”), Pawła Pawlikowskiego („Podróż z Żyrynowskim”) czy też Jerzego Śladkowskiego („Vodka Factory”, „Prawdziwy koniec zimnej wojny”, „Rejs 1989”, „Don Juan”) i Wojciecha Staronia („Pani Nikifor”). Pracowała też przy filmach fabularnych m.in. z Feliksem Falkiem („Kapitał, czyli jak zrobić pieniądze w Polsce”), Januszem Kijowskim („Stan strachu”) oraz Januszem Rzeszewskim („Lata dwudzieste, lata trzydzieste…”, „Misja specjalna”).

Agnieszka Bojanowska jest ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W 2007 roku otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne. Została również odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2016). Należy do Polskiego Stowarzyszenia Montażystów oraz jest członkiem Polskiej Akademii Filmowej.  

Marcin Zawiśliński


07.12.2017