9. Animator w Poznaniu

O Złotego Pegaza w 2016 roku powalczą filmy wybrane z grona prawie tysiąca animacji z 58 krajów. Komisja selekcyjna wybrała 49 filmów krótkometrażowych oraz 5 pełnych metraży. Najlepszy obraz zdobędzie Złotego Pegaza / Grand Prix oraz 45 000 złotych.

Polskie filmy w konkursach

W konkursie filmów pełnometrażowych pokazana zostanie polsko-rumuńsko-francuska koprodukcja „Czarodziejska góra” Ancy Damian. W konkursie filmów krótkometrażowych znalazły się następujące filmy z Polski:

 • „Sprawa Moczarskiego”, reż. Tomasz Siwiński,
 • „Przytul mi głowę”, reż. Ewa Łuczków,
 • „Kinki”, reż. Izumi Yoshida,
 • „Jazz albo Janka Muzykant Najnowszy”, reż. Leszek Gałysz,
 • „Debiut”, reż. Katarzyna Kijek,
 • „Pies Schroedingera”, reż. Natalia Krawczuk,
 • „Zapis z wczoraj”, reż. Michał Soja,
 • „Sexy laundry”, reż. Izabela Plucińska,
 • „Figury niemożliwe i inne historie II”, reż. Marta Pajek,
 • „Xoxo – pocałunki i uściski”, rez. Wiola Sowa,
 • „Piórnikt”, reż. Magdalena Pilecka,
 • „Wióry”, reż. Agata Mianowska,
 • „Locus”, reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi.

Pełna lista filmów konkursowych dostępna jest na stronie: www.animator-festival.com/pages/wyniki-selekcji.

Jury

Filmy konkursowe w dwóch kategoriach: pełnego i krótkiego metrażu oceniać będą znawcy animacji z Czech, Polski, Rosji, Słowenii i Stanów Zjednoczonych. W Jury filmów krótkometrażowych zasiądą Špela Čadež (Słowenia), Michaela Pavlátová (Czechy) oraz Mateusz Solarz (Polska). Zaproszenie do Jury konkursu filmów pełnometrażowych przyjęli: Stanislav Sokolov (Rosja), Margaret Parsons (USA) i Paweł Sitkiewicz (Polska).

Animacja lalkowa i przestrzenna

9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator 2016 charakteryzować będzie przede wszystkim animacja lalkowa i przestrzenna. Organizatorzy zapraszają na cykl „Od Starewicza do ‘Star Wars’”, gdzie przed dwa dni wspólnie z Katedrą Filmu, Telewizji i Nowych Mediów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza uczestnicy będą mieli szansę prześledzić ewolucję animacji lalkowej. Od pierwszych lalek ojca gatunku Władysława Starewicza, przez mistrza Yodę i dinozaury z Parku Jurajskiego, do współczesnej animacji 3D stosowanej m.in w Avatarze.

Retrospektywy

W programie festiwalu znajdzie się m.in. retrospektywa Zenona Wasilewskiego – ojca polskiej kinematografii animowanej. Widzowie poznają także twórczość nominowanego do Oscara Barry’ego Purvesa, który pracował m.in. przy „Marsjanie atakują” oraz zobaczą prace Paula Busha, mistrza niekonwencjonalnych technik animacji. Odbędzie się także retrospektywa twórczości Špeli Čadež, wielokrotnie nagradzanej artystki ze Słowenii.

Młoda Polska Animacja/Spotlight

W ramach sekcji Młoda Polska Animacja/ Spotlight Animator zaprezentuje twórczość nowego pokolenia animacji: Karoliny Głusiec, Izumi Yoshidy, Jakuba Wrońskiego, Natalii Brożyńskiej, Karoliny Specht oraz Tomka Duckiego. Twórcy będą obecni na festiwalu.

Animator dla najmłodszych

W ramach sekcji Animator dla Dzieci zaprezentowany zostanie specjalny program przygotowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Stworzy go siedem przystanków w drodze do poznawania animacji. Wśród nich przegląd najnowszych filmów ze świata, spotkanie z Chorwacją, bajki dla najmłodszych, a także warsztaty Animatorów Jutra oraz pokazy ich Mistrzów.

Animator Pro

W dniach 11-14 lipca odbędzie się wydarzenie Animator Pro – panel dyskusyjny skierowany zarówno do profesjonalistów, jak i naturszczyków. W jego trakcie poruszone zostaną problemy z jakimi mierzą się współcześni twórcy i omówione zostaną najważniejsze kwestie przy produkcji filmu animowanego.

Więcej informacji o wydarzeniu Animator Pro dostępnych jest na stronie: www.animator-festival.com/posts/animator-pro.

Warsztaty

Organizatorzy zapraszają chętnych do wzięcia udziału w warsztatach z cyfrowej animacji lalkowej z Paulem Andrejco, warsztatach dźwiękowych z Emiterem, warsztatach animacji stroboskopowej z Piotrem Muszalskim, kursie krytyki filmowej z Jerzym Armatą oraz warsztatach z podstaw animacji 3D z 3R Studio.

Więcej informacji o warsztatach znajduje się na stronie: www.animator-festival.com/posts/animacja-w-praktyce-i-warsztaty.

Festiwal ze wsparciem PISF

9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i odbędzie się w dniach 8-14 lipca 2016 w Poznaniu.

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie: www.animator-festival.com.

Na podstawie informacji prasowej

29.06.2016