9. edycja A l’Est, du Nouveau

Dziewiąta edycja „A l’Est, du Nouveau” – jedynego festiwalu filmowego we Francji poświęconego produkcjom z Europy Środkowo-Wschodniej – odbędzie się w tym roku w dniach 11-18 kwietnia w Mont-Saint-Aignan i Rouen. Festiwal otworzy „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy.

Wydarzenia specjalne i konkurs

Projekcja najnowszego filmu Andrzeja Wajdy otworzy 11 kwietnia A l’Est, du Nouveau. Wśród innych wydarzeń specjalnych znalazła się m.in. retrospektywa filmów Istvana Szabo, który będzie jednym z gości festiwalu i poprowadzi swój master class. Wykład mistrzowski wygłosi również reżyser Stan Neumann, który znalazł się w tegorocznym jury.

 

W jury zasiądzie także dziennikarka Pamela Pianezza oraz kiniarz Jean Marc Delacruz. Ocenią oni osiem zakwalifikowanych do konkursu filmów, wśród których znalazły się „Płynące wieżowce” Tomasza Wasilewskiego.

Program festiwalu

Francuscy widzowie zobaczą ponad 30 filmów i spotkają się z filmowcami z Armenii, Chorwacji, Czech, Kosowa, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji i Węgier. Program wydarzenia został podzielony na sekcje, m.in. poświęcony cygańskiej kulturze „Fokus”, dedykowany prekursorom optycznej syntezy „Experiment” czy skierowany do młodych „Kluk”.

 

Festiwal zakończy się 18 kwietnia ceremonią rozdania nagród przyznanych przez studenckie i profesjonalne jury oraz pokazem filmu „Ślimaki i ludzie” w reżyserii Tudora Giurgiu.

 

Więcej szczegółów na www.alest.org i www.alestedelima.com.

 

Na podstawie informacji prasowej

25.03.2014

Galerie zdjęć