9. edycja Tofifest

W dniach 25 czerwca – 1 lipca odbędzie się 9. Międzynarodowy Festiwalu Filmowego Tofifest. Najważniejsze punkty programu zostały ogłoszone 30 maja na konferencji prasowej w Toruniu.

Toruński „niepokorny” festiwal koncentruje się na kinie zajmującym stanowisko w dyskusji o współczesnym świecie i człowieku. Oficjalne hasło tegorocznej imprezy brzmi „Daj się zarazić… kinem”. Głównym punktem programu są trzy konkursy filmowe: pełnometrażowy On Air, krótkometrażowy Shortcut i polski From Poland.

 

Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą odbierze w tym roku Jerzy Stuhr.

– To wirtuoz polskiego aktorstwa, artysta wszechstronny i pozbawiony obaw przed odkrywaniem nowych przestrzeni nie tylko w kinie, ale i teatrze, konsekwentnie wytyczający własną drogę twórczą – uzasadniają wybór laureata tej nagrody specjalnej organizatorzy.

Gościem specjalnym będzie też Grzegorz Królikiewicz, reżyser i scenarzysta filmowy, pedagog i wychowawca pokoleń polskich filmowców. Twórca teorii filmowych. W Toruniu pokazane będę jego najsłynniejsze filmy, m.in.: „Na wylot”, „Tańczący jastrząb” i „Przypadek Pekosińskiego”.

W tym roku festiwalowym wydarzeniem będzie także pierwsza w Polsce retrospektywa Młodych Gniewnych ulotnego zjawiska w kinie brytyjskim, które na zawsze zmieniło jego kształt. Nurt ten narodził się w literaturze i kinie w latach 50. i 60. Kino Młodych Gniewnych pokazywało prawdziwą twarz Anglii, pozostawiając na boku tradycyjne środki wyrazu, zrywając więzy z tradycją i historią. Pierwszym filmem stricte odnoszącym się do postulatów nurtu była „Miłość i gniew” Tonyego Richardsona z 1958 roku, prezentowana na tegorocznym Tofifest. Przegląd obejmie również inne manifesty nurtu „Samotność długodystansowca” Richardsona, „Z soboty na niedzielę” K. Reisza, „Rodzaj miłości” i „Billyego kłamcę” J. Schlesingera oraz „Sportowe życie” L. Andersona.

Innymi retrospektywami będą prezentacje Nowe Kino Serbii oraz przegląd dorobku Jima Sheridana, sześciokrotnie nominowanego do Oscara irlandziego reżysera, zdobywcy Independent Spirit Award, nagrody Goya i Donatello oraz Złotego Niedźwiedzia na Berlinale. Sheridan jest autorem jakich filmów, jak „Moja lewa stopa” i „W imię ojca” z Danielem Day-Lewisem oraz Bracia z Natalie Portman, Jakem Gyllenhaalem i Toby’em Maguire’em. Wszystkie te filmy pokazane będą podczas toruńskiej retrospektywy.

Wśród imprez towarzyszących nie zabraknie koncertów i dyskusji filmowych, a także projektów zapoczątkowanych w poprzednich latach: forum współpracy festiwali środkowej Europy Cultural Exchange organizowane wraz z Funduszem Wyszehradzkim, czy inkubator kreatywny dla lokalnego filmu „Lokalizacje”, poświęcony twórcom filmowym z województwa kujawsko-pomorskiego. Tofifest jest bowiem pomysłodawcą pierwszej w kraju nagrody kina regionalnego Flisak, która zostanie już po raz 9. przyznana przez prezydenta Torunia.

 

Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mes, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz oraz Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.

Więcej informacji i program festiwalu na stronie: www.tofifest.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej

02.06.2011