9. edycja Gdańsk DocFilm Festival

36 filmów z całego świata walczyć będzie o statuetkę „Bramy Wolności” podczas 9. edycji Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca/ Dignity&Work), który potrwa od 4 do 8 maja.

 

Ten jedyny na Wybrzeżu międzynarodowy festiwal filmowy prezentuje najciekawsze filmy dokumentalne poświęcone problematyce funkcjonowania człowieka w środowisku pracy.

 

Konkursowe filmy prezentowane będą w sześciu blokach tematycznych: „Historie o zwyczajnym szaleństwie”, „W pułapce przemocy”, „Kobieta w obiektywie”, „Dziecko na ekranie”, „Zmierzch światów” oraz „Okna na świat”.

 

W tym roku do konkursu zakwalifikowało się więcej niż w latach poprzednich polskich produkcji. Wśród nich: „Deklaracja nieśmiertelności” Marcina Koszałki, „Gugara” w reżyserii Andrzeja Dybczaka i Jacka Nagłowskiego, „38,5” Grzegorza Dębowskiego, „Kawałek lata” Marty Minorowicz, „Popatrz” Adama Palenty, „Vakha and Magomed” Marty Prus oraz „Cielaczek” Marka Marlikowskiego.

 

W jury międzynarodowego konkursu zasiądą Jean Gabriel Periot, francuski reżyser filmów krótkometrażowych, Alexis Krasilovsky, profesor filmoznawstwa, reżyserka m.in. „Women Behind the Camera”, a także Krzysztof Ptak, który w ramach festiwalu poprowadzi również warsztat filmowy dotyczący realizacji zdjęć filmowych i korekcji barw.

 

W programie festiwalu znajdą się pokazy specjalne, w tym retrospekcje filmów zaproszonych gości. Widzowie zapoznają się z filmowym dorobkiem jurorów Jeana Gabriela Perriot i Alexis Krasilovsky oraz twórców z Islandii – Fridrika Thor Fridrikssona, Hrafnhildury Gunnarsdóttir oraz Ari Magnussona.

 

Gdańsk DocFilm Festival realizowany jest przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji oraz szczegółowy program festiwalu: www.gdanskdocfilm.pl.

04.04.2011