9. Festiwal Grand Off

9. Festiwal Grand OFF – Najlepsze Niezależne Filmy Świata rozpocznie się 3 grudnia w Warszawie. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Promocja kina niezależnego

Grand OFF jest okazją do spotkania z kinem krótkometrażowym i niezależnym. W tym roku polskie filmy będą mogły po raz pierwszy brać udział w konkursie na najlepszy film polski. Łącznie filmy rywalizują w 11 kategoriach.

Polskie filmy nominowane do nagród festiwalowych

W konkursie na najlepszą fabułę udział bierze film „Charon” Pawła Hejbudzkiego. O tytuł najlepszego reżysera będzie rywalizować Justyna Tafel za film „Smutne Potwory”. Autorem najlepszych zdjęć ma szansę zostać Jacek Podgórski za zdjęcia do filmu „Dom na końcu drogi”. W kategorii najlepsza aktorka wśród nominowanych znalazła się Julia Kijowska za rolę w filmie „Gry”, w kategorii najlepszy aktor nominowany jest Arkadiusz Jakubik za rolę w filmie „Ojcze masz”. Najlepszym dokumentem może okazać się „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka a najlepszą animacją „Laboratorium” Natalii Nguyen.

Konkurs na najlepszy film polski

W tej nowej kategorii znalazły się następujące filmy: „Wszystko w porządku”, reż. Sandeep Rampal Balhara, „Śmiech w Ciemności”, reż. Marta Trela, „Fajna ferajna. Powstanie oczyma dzieci”, reż. Tomasz Stankiewicz, „Egzamin dojrzałości”, reż. Filip Gieldon, „Niewidzialne”, reż. Zofia Pregowska, „Ostatnia Wyspa”, reż. Danial Zagórski.

Spotkania

W trakcie trwania festiwalu odbędą się następujące spotkania: „Scenariusz – scenopis – film” – o pisaniu scenariusza i roli scenarzysty opowie reżyser Wojciech Wójcik, „Poetyka krytyki filmowej” – o współczesnej krytyce filmowej będą rozmawiać Ola Salwa, Andrzej Kołodyński i Łukasz Maciejewski, „Scenograf, czyli artysta” – spotkanie z Allanem Starskim.

9. Grand OFF odbędzie się w dniach 3-7 grudnia w warszawskim kinie Luna.

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.grandoff.eu

26.11.2015