9. Netia Off Camera

W dniach 29 kwietnia – 8 maja odbędzie się 9. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Netia Off Camera w Krakowie.

„Córki Dancingu” w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi”

Polskie kino w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi”, wśród 10 tytułów z całego świata, reprezentować będzie, współfinansowany przez PISF, film „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej. Debiuty i drugie filmy powalczą w tej sekcji o 100 tys. dolarów. Przewodniczącym jury Konkursu Głównego jest Krzysztof Zanussi. Razem z polskim reżyserem filmy oceniać będą: operator Dick Pope, reżyserka Lynne Ramsay i fotografka Brigitte Lacombe.

Program Konkursu Polskich Filmów 9. Netia Off Camera

10 polskich filmów powalczy o Nagrodę Kulczyk Foundation w wysokości 300 tysiecy złotych. Filmy w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych ocenią: kostiumografka Alexandra Byrne i reżyser castingu Billy Hopkins. W konkursie pokazane zostaną produkcje:

  • „Baby Bump”, reż. Kuba Czekaj,
  • „Demon”, reż. Marcin Wrona,
  • „Ja, Olga Hepnarova”, reż. Petr Kazda, Tomáš Weinreb,
  • „Karbala”, reż. Krzysztof Łukaszewicz,
  • „Nowy Świat”, reż. Elżbieta Benkowska, Łukasz Ostalski, Michał Wawrzecki,
  • „Obce niebo”, reż. Dariusz Gajewski,
  • „Intruz”, reż. Magnus von Horn,
  • „Na granicy”, reż. Wojciech Kasperski,
  • „Czerwony pająk”, reż. Marcin Koszałka,
  • „Moje córki krowy”, reż. Kinga Dębska.

Polskie akcenty w sekcjach pozakonkursowych

W sekcjach pozakonkursowych widzowie festiwalu zobaczą koprodukcje z polskim udziałem: „Embers” Claire Carré oraz „Modelkę” w reżyserii Madsa Matthiesena. Reżyser ten 4 lata temu wygrał konkurs Wytyczanie Drogi filmem „Misiaczek” („Teddy Bear”). W sekcji „Best of Fests” pokazany zostanie ostatni film Andrzeja Żuławskiego „Kosmos”. Swój film „Jonathan”, pokazywany w sekcji Panorama na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie zaprezentuje w Krakowie tworzący i mieszkający na co dzień za granicą Piotr J. Lewandowski. Podczas specjalnego pokazu będącego wspólną inicjatywą Festiwalu Netia Off Camera i Studia Filmowego TOR widzowie będą mogli obejrzeć film Krzysztofa Kieślowskiego „Podwójne życie Weroniki”. W ramach pokazów specjalnych pokazane będą także filmy Krzysztofa Zanussiego: „Barwy ochronne” i „Iluminacja”.

Finał 6. edycji Script Pro i panel dyskusyjny „Od pomysłu do realizacji”

4 maja zostaną wręczone nagrody 6. edycji konkursu scenariuszowego Script Pro. Organizatorami konkursu są Szkoła Wajdy i Fundacja Off Camera. Partnerem strategicznym jest Canal+, a partnerem Polski Instytut Sztuki Filmowej. Script Pro jest kontynuacją prestiżowego Konkursu Hartley-Merrill. Głównym zadaniem konkursu jest wspieranie scenarzystów na początku kariery. Script Pro jest przeznaczony dla debiutantów oraz autorów, którzy mają w swoim dorobku nie więcej niż dwa zrealizowane scenariusze pełnometrażowego filmu fabularnego. Wśród wyróżnionych w Konkursie scenariuszy, które następnie zostały przeniesione na ekran, znajdują się m.in.: „Bogowie” Łukasza Palkowskiego wg scenariusza Krzysztofa Raka (finalista 2013), „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej wg scenariusza Roberta Bolesty (finalista 2013), czy „Moja krew” Marcina Wrony wg scenariusza „Tamagotchi”, którego współautorką jest Grażyna Trela (Nagroda Hartley-Merrill 2007).

W ramach konkursu Script Pro Szkoła Wajdy, Fundacja Off Camera i Canal+ zapraszają na panel dyskusyjny „Od pomysłu do realizacji”, czyli development scenariusza filmowego i scenariusza serialu premium. Podczas panelu widzowie dowiedzą się m.in. o planach, najnowszych produkcjach i koprodukcjach Canal+, o roli edukacji filmowej w developmencie filmów i seriali premium oraz o nowym projekcie Canal+ realizowanym we współpracy ze Szkołą Wajdy.

Off Camera Pro Industry

Off Camera Pro Industry, skierowana do przedstawicieli branży filmowej część festiwalu Netia Off Camera, odbędzie się tym roku w dniach 4-6 maja. W programie imprezy znalazły się m.in. wykłady otwarte, spotkania z twórcami i seria „szybkich randek” w czasie których polscy producenci będą mieli okazję nawiązać kontakty z zagranicznymi przedstawicielami branży. Głównym partnerem branżowym festiwalu jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. Sekcja Młodych Producentów KIPA reprezentowana będzie przez twórców „Baby Bump” – Kubę Czekaja, Magdalenę Kamińską i Agatę Szymańską. W rozmowie z Alicją Grawon-Jaksik przybliżą oni mechanizm produkcji tego wyjątkowego filmu. „Baby Bump” będzie można także obejrzeć na festiwalu w Konkursie Polskim. Więcej o wydarzeniach branżowych można przeczytać na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/program-wydarzen-branzowych-off-camera-pro-industry-2016.

Nagroda za Najlepszy Debiut Producencki

Na zbliżającym się festiwalu po raz trzeci zostanie wręczona Nagroda za Najlepszy Debiut Producencki. W Jury zasiądą eksperci ze środowiska filmowego: przewodniczący tegorocznej Kapituły, Członek Zarządu KIPA Wojciech Leszczyński (WJTeam) i Magdalena Sroka (Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), Anna Trzebiatowska (Netia Off Camera), Robert Kijak (Agora S.A.) oraz przedstawiciel Sekcji Młodych Producentów KIPA Zuzanna Król (Wajda Studio). Laureatów poznamy podczas Gali Zamknięcia Netia Off Camera, która odbędzie się 7 maja. Więcej o nagrodzie można przeczytać na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/nagroda-za-najlepszy-debiut-producencki-zostanie-przyznana-po-raz-trzeci?wcag=1.

9. Netia Off Camera odbędzie się w Krakowie w dniach 29 kwietnia – 8 maja. Więcej informacji na stronie festiwalu: www.offcamera.pl

25.04.2016