9 scenariuszy w finale Script Pro 2016

9 scenariuszy znalazło się w finale konkursu scenariuszowego Script Pro 2016. Finalistów wyłoniło jury pod przewodnictwem Anny Waśniewskiej-Gill. Laureatów poznamy 4 maja podczas festiwalu Netia Off Camera w Krakowie.

Finaliści Script Pro 2016

Jury w składzie przewodnicząca Anna Waśniewska-Gill, Kinga Gałuszka, Małgorzata Jurczak, Magdalena Łazarkiewicz oraz Maciej Sobieszczański ostatecznie oceniło nadesłane prace scenariuszowe i wybrało 9 tekstów, które powalczą o nagrody w tegorocznej edycji konkursu Script Pro:

  1. „Boże Ciało” Mateusz Pacewicz
  2. „Długie pióra” Wojciech Kałużyński
  3. „Dzienniki” Ireneusz Grzyb, Dominik L. Marzec
  4. „Gorzki fiolet” Marcin Ciastoń
  5. „Król ucieczek” Marcin Gwizdoń
  6. „Magnetyczny Henio” Monika Purzycka-Olchowik, Małgorzata Skolankiewicz
  7. „Pod słońce” Mikołaj Łoziński
  8. „Powrót do Legolandu” Konrad Aksinowicz
  9. „Profan” Kristoffer Rus, Jarosław Stawirej

„Scenariusze przysłane na konkurs, w większości, obrazują współczesne problemy, radości, lęki i nadzieje. Często ambitne w formie, sięgające szeroką wyobraźnią do przeszłości tej bliskiej i trochę bardziej odległej, przede wszystkim poszukują prawdy o nas, tu i teraz. Najważniejsze, że wzbudzają emocje i dają odbiorcom paletę uczuć od miłości, przez współczucie, po katharsis.” – tak o wyróżnionych 9 scenariuszach mówi przewodnicząca jury Anna Waśniewska-Gill.

Autorzy wszystkich scenariuszy, które znalazły się w finale otrzymają stypendia Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dzięki którym będą mogli rozwijać swoje prace w Szkole Wajdy pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów.

Finaliści walczą też o nagrody finansowe: Nagrodę Główną – 20 000 zł, Drugą Nagrodę PISF – 12 000 zł, Trzecią Nagrodę PISF – 8 000 zł oraz Nagrodę Specjalną Canal + w wysokości 15 000 zł.

Script Pro

Script Pro jest najważniejszym konkursem dla scenarzystów na początku kariery. W tegorocznej edycji zgłoszonych zostało 205 scenariuszy. Spośród nich komisja selekcyjna w składzie: Krzysztof Bizio, Filip Marczewski, Magdalena Sendecka, Małgorzata Sobieszczańska, Grażyna Trela oraz Michał Walczak wyłoniła projekty, spośród których jury wybrało finalistów. 

Konkurs Script Pro organizowany jest przez Szkołę Wajdy i Fundację Off Camera. Partnerem jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, a tegorocznym partnerem strategicznym Canal +.

„Od pomysłu do realizacji” – panel dyskusyjny

Laureatów Konkursu Script Pro poznamy 4 maja podczas festiwalu Netia Off Camera w Krakowie. Również 4 maja Fundacja Off Camera i Canal+ zapraszają na panel dyskusyjny „Od pomysłu do realizacji, czyli development scenariusza filmowego i scenariusza serialu premium”, który odbędzie się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12) o godz. 12:30. Podczas panelu widzowie dowiedzą się m.in. o planach, najnowszych produkcjach i koprodukcjach Canal+, o roli edukacji filmowej w developmencie filmów i seriali premium oraz o nowym projekcie Canal+ realizowanym we współpracy ze Szkołą Wajdy.

W panelu wezmą udział: Wojciech Marczewski, Anna Waśniewska-Gill, Anna Limbach-Uryn, Jakub Szurmiej. Po panelu odbędzie się pokaz pierwszego odcinka serialu kryminalnego „Porzucony według Harlana Cobena” („The Five”), a po seansie – masterclass pt. „British TV masterclass” wygłoszony przez Daniela Brocklehursta – współautora scenariusza serialu „Porzucony według Harlana Cobena” („The Five”). Wstęp na obydwa wydarzenia jest wolny.

Na podstawie informacji prasowej

27.04.2016