Aktualności

Piotr Dumała laureatem Smoka Smoków 2021

Nagrodę Smoka Smoków podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbierze Piotr Dumała, mistrz światowej animacji i twórca autorskich technik filmowych. Otrzyma ją za wyjątkowy wkład w rozwój światowej kinematografii decyzją Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej. Piotr Dumała to wybitny polski artysta: scenarzysta, animator, reżyser, scenograf, rysownik, plakacista, literat, aktor, a także pedagog. Absolwent Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1982), gdzie uczył się też w Pracowni Grafiki Filmowej prof. Daniela Szczechury. Dumała uprawia animację autorską, a także użytkową (czołówki festiwali i programów telewizyjnych, reklamy, klipy muzyczne). Współpracował przy realizacji spektakli teatralnych Romana Polańskiego i Grzegorza Jarzyny. Zajmuje się również rysunkiem prasowym, projektowaniem okładek książek oraz plakatem teatralnym i filmowym. W animacji posługuje się tradycyjną kreską i technikami komputerowymi, a także – wymyśloną przez siebie – metodą płytek gipsowych. Często inspiruje go literatura (Franz Kafka, Fiodor Dostojewski). Laureat kilkudziesięciu nagród festiwalowych, m.in. w Bilbao, Espinho, Huesce, Mannheim, Montrealu, Oberhausen, Ottawie, Zagrzebiu.
03.03.2021

„Lokatorka” wkrótce w kinach. Film inspirowany sprawą Jolanty Brzeskiej

Zaprezentowano pierwsze kadry z filmu „Lokatorka” w reżyserii Michała Otłowskiego, który już wkrótce trafi na ekrany polskich kin. Współfinansowany przez PISF obraz jest inspirowany sprawą Jolanty Brzeskiej, warszawskiej aktywistki walczącej z mafią reprywatyzacyjną, od której tragicznej śmierci mija właśnie 10 lat. Film Michała Otłowskiego odsłania kulisy funkcjonowania i metody działania mafii reprywatyzacyjnej. Opowiada o „czyścicielach kamienic”, bezwzględnym układzie polityki, przestępczości i biznesu oraz tych, którzy próbując przeciwstawić się tym mechanizmom musieli ponieść najwyższą cenę. „Lokatorka” to film o zmowie milczenia, przez którą 50 tysięcy osób straciło dach nad głową.
01.03.2021

„Hura, wciąż żyjemy!” z nagrodą na Slamdance

Film „Hura, wciąż żyjemy!” w reżyserii Agnieszki Polskiej otrzymał nagrodę AGBO Fellowship na festiwalu Slamdance w USA. Dedykowana jest utalentowanym twórcom, którzy właśnie ukończyli swój pierwszy film. Obraz jest współfinansowany przez PISF. Film był premierowo pokazywany na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty. Przedstawia artystyczną komunę, która pracuje nad filmem o Róży Luksemburg, ale podczas przygotowań do produkcji znika tajemniczy Reżyser. Bohaterowie z jednej strony są nim zafascynowani, z drugiej życzą mu jak najgorzej. Gdzie się podział i kim jest człowiek, który tak mocno wpływa na życie kolektywu? Dynamika relacji między ludźmi żyjącymi w artystycznej i emocjonalnej symbiozie okazuje się wybuchowa i toksyczna. Inspiracją dla filmu była grupa artystyczna, której przywodził  Rainer Werner Fassbinder.
26.02.2021

Film „Ściana cieni” na ekranach kin

Współfinansowany przez PISF film Elizy Kubarskiej i Moniki Braid – „Ściana cieni” można już oglądać na ekranach polskich kin. Widzowie będą uczestniczyć w emocjonującej i momentami dramatycznej wyprawie himalaistów na Kumbhakarnę, opowiedzianej z perspektywy nepalskich Szerpów. „Ściana cieni” („The Wall of Shadows”) była dotąd pokazana na festiwalach na całym świecie. Od Hot Docs w Toronto, gdzie odbyła się światowa premiera filmu – przez kanadyjskie Banff Centre Mountain Film Festival oraz Vancouver International Mountain Film Festival – VIMFF (nagroda Best Adventure Film), norweski Bergen International Film Festival (nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego), duński Nordic Adventure Film Festival – NAFF, niderlandzki IDFA, aż po brytyjski Kendal Mountain Festival.
26.02.2021

BNP Paribas Green Film Festival w sierpniu

Do 5 czerwca można zgłaszać filmy na BNP Paribas Green Film Festival. Znana jest już data tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 15-22 sierpnia br. w kilku plenerowych kinach w Krakowie. Festiwal to cykl wydarzeń, które promują proekologiczne postawy poprzez pokazy najlepszych światowych produkcji poruszających tematykę ochrony środowiska oraz towarzyszące im wykłady, dyskusje, czy warsztaty. Tym samym działania te wpisują się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, które są bliskie organizatorom i partnerom Festiwalu. Zgłoszenia filmu na festiwal można dokonać tu: https://www.greenfestival.pl/submit/
25.02.2021

Nie żyje Alicja Helman

Zmarła prof. Alicja Helman. Z wykształcenia muzykolog, była pionierką polskiej filmologii – teoretykiem i historykiem filmu, tłumaczką oraz eseistką. Miała 85 lat. Ukończyła studia muzykologiczne na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1955–1973 pracowała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, była kierownikiem Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Literatury i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1973–1986) i Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (od 1986). Kierownik Katedry Teorii Filmu w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, a następnie jego dyrektor (do 2007). Członkini PAU, Polskiego Towarzystwa Semiotycznego, Deutsche Gesellschaft für Semiotic Studies oraz International Association for Semiotic Studies. Jej ostatnia posada to profesor w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
25.02.2021

Polskie animacje w konkursie festiwalu SXSW

Współfinansowane przez PISF animacje „Własne śmieci” Darii Kopiec oraz „Ja i moja gruba dupa” Yelyzavety Pysmak wezmą udział w międzynarodowym konkursie amerykańskiego South by Southwest. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się od 16 do 20 marca br. South by Southwest (SXSW) w miejscowości Austin to – obok imprezy w Sundance – jedno z najważniejszych wydarzeń kina niezależnego w Stanach Zjednoczonych. Oprócz pokazów filmowych ważnym elementem są również działania intermedialne, a także spotkania i panele dyskusyjne.
24.02.2021

Polskie krótkie metraże w programie festiwalu w Lille

Cztery polskie produkcje znalazły się w oficjalnej selekcji European Film Festival we francuskim Lille. To „Ostatni gwizdek” Karola Lindholma (konkurs główny), a także „Marcel” Marcina Mikulskiego, „Tunel” Julii Benedyktowicz i „Portret kobiecy” Natalii Durszewicz (sekcja Autres Regards). Filmy dostały dofinansowanie z PISF. European Film Festival, którego 37. edycja odbędzie się w dniach 2-7 kwietnia br., to trzeci największy festiwalu krótkich metraży we Francji. Organizatorzy podali, że zgłosiło się 3900 filmów, z czego komitet selekcyjny wybrał 69 najlepszych tytułów. 
23.02.2021

Zwiastun filmu „Każdy ma swoje lato”

Współfinansowany przez PISF film „Każdy ma swoje lato” to debiut fabularny Tomasza Jurkiewicza. Obraz miał swoją premierę podczas 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, gdzie był pokazywany w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych. 12 marca film trafi na ekrany polskich kin, a już teraz dostępny jest jego zwiastun, który można zobaczyć poniżej. Akcja filmu Jurkiewicza rozgrywa się w niewielkim miasteczku niedaleko Krakowa. Pogrążoną w marazmie lokalną społeczność niespodziewanie budzi przyjazd młodej, zbuntowanej dziewczyny, który burzy uczuciowy spokój trzypokoleniowej rodziny. W Agacie, która gotuje na oazie, zakochuje się 17-letni Mirek, syn miejscowej organistki, a jego chory na demencję dziadek widzi w dziewczynie kochankę z młodości. Mirek postanawia wykorzystać chorobę dziadka, by zbliżyć się do Agaty. Odkrywanie wzajemnych uczuć, nieoczekiwanie prowadzi do ujawnienia pilnie strzeżonej przez matkę Mirka rodzinnej tajemnicy.  
17.02.2021

Polski projekt nagrodzony na dok.incubator

„Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego otrzymał nagrodę na gali zakończenia międzynarodowego programu rozwoju filmów dokumentalnych dok.incubator 2020/2021. Projekt otrzymał dofinansowanie z PISF. dok.incubator to intensywne sześciomiesięczne warsztaty międzynarodowe w zakresie montażu, marketingu i dystrybucji. Skierowane są do twórców projektów pełnometrażowych filmów dokumentalnych we wczesnej fazie montażu (rough cut). Warsztaty są podzielone na trzy tygodniowe sesje, podczas których osiem wyselekcjonowanych zespołów złożonych z trzech twórców: producenta, reżysera i montażysty korzysta z indywidualnego wsparcia ponad 30 doświadczonych ekspertów: producentów i montażystów, a także specjalistów z zakresu PR i marketingu oraz dystrybutorów. Pracują oni nad ostateczną wersją filmu oraz odpowiednimi strategiami dystrybucji i marketingu dla szerszej publiczności.
15.02.2021

Magnus von Horn z nagrodą na festiwalu w Göteborgu

Reżyser filmu „Sweat” Magnus von Horn otrzymał Angelos Award – nagrodę Church of Sweden’s na 44. Göteborg Film Festival. Współfinansowana przez PISF polsko-szwedzka produkcja rywalizowała tam w Nordic Competition, w którym triumfował szwedzko-włosko-duński obraz „Tygrys” (reż. Ronnie Sandahl). Film Magnusa von Horna to laureat Srebrnych Lwów na ostatnim FPFF w Gdyni, a także nagrody Cineuropa na 32. Trieste Film Festival. W 2020 roku „Sweat” zwyciężył na 56. Chicago International Film Festival, a także znalazł się w oficjalnej selekcji 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes oraz uzyskał odznaczenie TIFF Industry Selects w Toronto. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, oprócz Srebrnych Lwów, zdobył też pięć nagród indywidualnych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, za reżyserię (Magnus von Horn), zdjęcia (Michał Dymek), montaż (Agnieszka Glińska), główną rolę kobiecą (Magdalena Koleśnik) oraz drugoplanową rolę kobiecą (Aleksandra Konieczna).
12.02.2021

Sześć polskich animacji na festiwalu Kaboom w Holandii

„Jestem tutaj” Julii Orlik, „Ja i moja gruba dupa” Yelyzavety Pysmak, „Plantarium” Tomka Duckiego, „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy, „Marbles” Natalii Spychały i „Kaprysia” Betiny Bożek znalazły się w oficjalnej selekcji Kaboom Animation Festival w Holandii. Większość z filmów dofinansował PISF. Wydarzenie odbędzie w formule online w dniach 31 marca-4 kwietnia br. Autorką scenariusza oraz reżyserką animacji „Jestem tutaj” jest Julia Orlik, studentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Ma ona na koncie dwa obrazy: ,,Bankiet” (2016) i ,,Mój dziwny starszy brat” (2018). Film „Jestem tutaj” zdobył do tej pory Grand Prix na festiwalach: PÖFF Shorts w Estonii oraz polskim Etiuda&Anima, a także I Nagrodę w konkursie francuskiego Nice Short Film Festival i statuetkę Złotego Gołębia na niemieckim DOK Leipzig. Ponadto otrzymał specjalne wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Nagrodę Publiczności na festiwalu ANIMATOR w Poznaniu.
11.02.2021

„Boże Ciało” z nominacją do francuskich Cezarów

Współfinansowany przez PISF film Jana Komasy „Boże Ciało” został nominowany do nagród francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Polska produkcja znalazła się wśród pięciu tytułów i o statuetkę Cezara powalczy w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. W tym gronie obok „Bożego Ciała” są też: koprodukcja hiszpańsko-indyjsko-kanadyjsko-amerykańsko-brytyjska „1917” Sama Mendesa, amerykańskie „Mroczne wody” Todda Haynesa, duński „Na rauszu” Thomasa Vinterberga oraz hiszpański „La Virgen de Agosto” Jonasa Trueby. 46. ceremonia wręczenia francuskich Cezarów odbędzie się 12 marca br. Pełna lista nominacji
10.02.2021

„Szarlatan” i „Aida” powalczą o nominacje do Oscara

Współfinansowane przez PISF filmy „Szarlatan” Agnieszki Holland i „Aida” Jasmili Žbanić znalazły się wśród 15 tytułów na skróconej liście kandydatów do Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Na nominację do Oscara ma także szansę „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany, w której shortlista nie jest ogłaszana. Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 15 marca br. „Szarlatan” to czesko-polsko-irlandzko-słowacka koprodukcja, która w oscarowym wyścigu reprezentuje Czechy. To oparty na faktach dramat, który opowiada o słynnym czeskim uzdrowicielu – Janie Mikolášku. Był on medycznym samoukiem, który dzięki ogrodniczej profesji znakomicie poznał świat roślin i ich lecznicze właściwości. Ze swoich umiejętności słynął w całych Czechach, a wśród pacjentów byli m.in. prezydent przedwojennej Czechosłowacji Tomas Masaryk, a także komunistyczny premier i prezydent kraju Antonín Zápotocký, po śmierci którego władze zdecydowały się na wtrącenie uzdrowiciela do więzienia.
10.02.2021

Polska koprodukcja na Berlinale

Współfinansowany przez PISF film „Misja Ulji Funk” będzie mieć swoją światową premierę na 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Ta familijna komedia przygodowa, będąca międzynarodową koprodukcją z udziałem polskich twórców, zostanie zaprezentowana w sekcji konkursowej „Generation”. Ze względu na pandemię tegoroczny festiwal w Berlinie odbędzie się w hybrydowej formule. W dniach 1-5 marca jurorom zostaną zaprezentowane filmy na zamkniętych pokazach, a targi European Film Market dla branży przeniesiono w całości do Internetu. Pokazy z udziałem widzów zaplanowane są na czerwiec tego roku. Więcej informacji o projekcie i jego premierze na Berlinale tu: https://www.berlinale.de/en/news-topics/news/detail_64265.html
09.02.2021

Film „Geniusze” na festiwalach w Australii i USA

Opowieść o życiu wybitnego polskiego matematyka Stanisława Ulama będą mieli szansę zobaczyć widzowie w Australii i USA. Film „Geniusze” znalazł się w programie imprez m.in. w Nowym Jorku, Atlancie, Portland, Palm Beach, San Diego, Seattle, San Francisco oraz australijskim Jewish International Film Festival. Do polskich kin film ma trafić jeszcze w tym roku. Jego światowa premiera odbyła się w styczniu 2020 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs. Następnie prezentowany był jako film otwarcia International Peace Film Festival in Pyeongchang w Korei i w ramach festiwalu AMPLIFY! w Wielkiej Brytanii. Następnie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Fort Lauderdale (USA), gdzie otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Jury dla Najlepszego Filmu oraz Nagrodę Publiczności dla najlepszego filmu dramatycznego. Na festiwalu filmowym w Cottbus film otrzymał nagrodę „Cottbus to Theaters”.
08.02.2021

„Dalej jest dzień” nagrodzony na festiwalu w Clermont-Ferrand

Krótkometrażowy film Damiana Kocura „Dalej jest dzień” otrzymał nagrodę dla najlepszego europejskiego filmu w konkursie międzynarodowym na 43. Festival International du Court Métrage de Clermont-Ferrand we Francji. To pozwoli mu ubiegać się o nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Festiwal w Clermont-Ferrand to największa tego typu impreza poświęcona filmom krótkometrażowym na świecie. „Dalej jest dzień” był jedynym polskim tytułem wyselekcjonowanym do konkursu międzynarodowego spośród 7 tysięcy obrazów z całego świata. Jury w składzie: Bertrand Faivre, Bérangère Mc Neese, Pascale Faure, Anthony Nti i Hefang Wei doceniło humanistyczny i uniwersalny wydźwięk filmu.
08.02.2021

Nie żyje Krzysztof Kowalewski

Zmarł Krzysztof Kowalewski, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy, a także pedagog. Wystąpił w ponad stu filmach i serialach telewizyjnych oraz zagrał tysiąc ról w Teatrze Polskiego Radia. Od lat związany był ze sceną warszawskiego Teatru Współczesnego. Miał 83 lata. W 1960 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W tym samym roku zadebiutował na ekranie epizodyczną rolą w filmie Aleksandra Forda „Krzyżacy”. Następnie zagrał Rocha Kowalskiego w „Potopie” Jerzego Hoffmana. Wystąpił m.in. w takich filmach jak: „Nie ma róży bez ognia”, „Brunet wieczorową porą”, „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz”, „Miś” Stanisława Barei, „Rodzina Leśniewskich” Janusza Łęskiego, „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” Jerzego Sztwiertni, „C.K. Dezerterzy” Janusza Majewskiego, „Rozmowy kontrolowane” Sylwestra Chęcińskiego oraz „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana.
06.02.2021

„Aida” na skróconej liście do nagród BAFTA

Współfinansowana przez PISF koprodukcja dziewięciu państw, w tym Polski – „Aida” Jasmili Žbanić znalazła się na skróconej liście kandydatów do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej – BAFTA w dwóch kategoriach: film zagraniczny i reżyser. Nominacje zostaną ogłoszone 3 marca, a wręczenie nagród zaplanowano na 11 kwietnia br. „Aida” („Quo vadis, Aida?”) to dramat w reżyserii Jasmili Žbanić opowiadający historię masakry w Srebrenicy z 1995 roku. Przy produkcji obrazu, oprócz Polski, udział wzięły Bośnia i Hercegowina, Austria, Rumunia, Holandia, Niemcy, Francja, Norwegia i Turcja. Polskim producentem jest Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), a autorem muzyki Antoni Komasa-Łazarkiewicz.
05.02.2021

Polska obecność na festiwalu Anima w Brukseli

Pięć polskich produkcji znalazło się w oficjalnej selekcji Festiwalu Filmów Animowanych Anima w Brukseli. Oprócz pełnometrażowej animacji Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, są to krótkie metraże: „Plantarium” Tomka Duckiego, „Psie pole” Michaliny Musialik, „Marbles” Natalii Spychały oraz „Oby ciebie nie nosiła ziemia” Rozalii Ogonowskiej. Większość z nich dofinansował PISF. Festiwal Filmów Animowanych Anima w Brukseli to jedno z najważniejszych europejskich wydarzeń poświęconych animacji. Jego 40. edycja odbędzie się w dniach 12-21 lutego br. W programie znajduje się pięć sekcji konkursowych oraz pięć oficjalnych selekcji. Częścią festiwalu jest także wydarzenie Futuranima dla profesjonalistów z branży. Całość odbędzie się w formule online na platformie Anima Online: https://online.animafestival.be 
05.02.2021

Osiem polskich produkcji na festiwalu IN THE PALACE

Współfinansowane przez PISF filmy „Tak jest dobrze” Marcina Sautera, „Własne śmieci” Darii Kopiec i „Ondyna” Tomasza Śliwińskiego znalazły się w oficjalnej selekcji IN THE PALACE International Short Film Festival w Bułgarii. 18. edycja imprezy odbędzie się w dniach 27 lutego-6 marca br. W sekcjach studenckich festiwalu znalazło się jeszcze pięć polskich produkcji. To krótkometrażowe fabuły „Wschód-Zachód” Natalii Koniarz i „Sukienka” Tadeusza Łysiaka, a także animacje: „Wina” Marcjanny Urbańskiej, „Oby ciebie nie nosiła ziemia” Rozalii Ogonowskiej i „Takie piękne miasto” Marty Koch.
04.02.2021