Aktualności

Mikrobudżety: nabór dokumentów

W ramach Priorytetu V Produkcja Filmów Fabularnych Pełnometrażowych Mikrobudżetowych „Pierwszy Film” trwa obecnie nabór dokumentów potwierdzających dorobek artystyczny twórców, którzy nie ukończyli filmowych studiów reżyserskich, ale mogą wykazać się udokumentowaną twórczością filmową. Program „Pierwszy Film” skierowany jest do debiutantów – przede wszystkim absolwentów wydziałów reżyserii szkół filmowych, ale także innych twórców, którzy mogą przedstawić swój dorobek filmowy w weryfikowalnej formie.
21.10.2020

Lista wniosków z podziałem na komisje eksperckie; sesja 3/2020

Przedstawiamy listę wniosków złożonych w sesji 3/2020 do Programu Operacyjnego „Produkcja filmowa”, przydzielonych do poszczególnych komisji eksperckich. PRIORYTET I: ROZWÓJ PROJEKTU
05.10.2020

Podwójne Platynowe Lwy na 45. FPFF

Dwaj scenarzyści i reżyserzy filmowi, Andrzej Barański i Feliks Falk, są tegorocznymi laureatami Platynowych Lwów, wyróżnienia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za całokształt twórczości. Platynowe Lwy to nagroda, którą corocznie przyznaje Komitet Organizacyjny Festiwalu, by uhonorować dorobek wybitnych postaci polskiego kina. Dotychczas otrzymali ją m.in. Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Sylwester Chęciński, Tadeusz Chmielewski, Tadeusz Konwicki, Janusz Majewski, Roman Polański, Witold Sobociński, Jerzy Wójcik, Jerzy Gruza, Jerzy Skolimowski. W ubiegłym roku do tego grona dołączył Krzysztof Zanussi.
11.09.2020

Dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych powołany

Na wniosek Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał na stanowisko dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasza Kolankiewicza. Kadencja nowego dyrektora artystycznego rozpocznie się 1 września 2020 r.
06.08.2020

Zmiany na 45. FPFF: nowy termin, nowy konkurs

Najbliższy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w grudniu 2020 roku i zaprezentuje najnowsze polskie filmy w trzech sekcjach konkursowych – zdecydował Komitet Organizacyjny FPFF. 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w Gdyni w terminie 8-12 grudnia 2020 roku. Tak postanowił Komitet Organizacyjny na posiedzeniu, które odbyło 5 sierpnia 2020 roku, przyjmując nowy Regulamin Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
05.08.2020

Filmy zgłoszone na polskiego kandydata do Oscara

Znane są filmy, spośród których wybrany zostanie polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Decyzję podejmie sześcioosobowa Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka, która zbierze się 10 sierpnia o godz. 11.00. O godz. 14.00 w warszawskim Kinie Kultura odbędzie się konferencja prasowa, podczas której zostanie ogłoszony film, który będzie polskim kandydatem do Oscara. Filmy zgłoszone w naborze na polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy:
04.08.2020

PO Produkcja filmowa: wyniki sesji 2a/2020 dla filmu fabularnego

Publikujemy wyniki sesji 2a/2020 w Programie Operacyjnym Produkcja filmowa, Priorytet I: Rozwój projektu (film fabularny) oraz Priorytet XI: Stypendium scenariuszowe (film fabularny). WYNIKI (Pr. I: Rozwój projektu – fabuła)
30.07.2020

Znamy skład Komisji Oscarowej

Do 11 sierpnia br. sześciu członków Komisji Oscarowej pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka wyłoni polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Skład komisji, powołany przez Dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego, zaakceptował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.
27.07.2020

PO Produkcja filmowa: wyniki sesji 2 i 2a dla części priorytetów

Publikujemy wyniki sesji 2/2020 w Programie Operacyjnym Produkcja filmowa, Priorytet I: Rozwój projektu (film fabularny i dokumentalny), Priorytet II: Produkcja filmów fabularnych, Priorytet III: Produkcja filmów dokumentalnych, Priorytet IV: Produkcja filmów animowanych, Priorytet XI: Stypendium scenariuszowe (fabuła, animacja, dokument) i sesji 2a/2020 w Programie Operacyjnym Produkcja filmowa, Priorytet I: Rozwój projektu (film dokumentalny i animowany), Priorytet IX: Produkcja oraz rozwój projektów filmów dla młodego widza lub widowni familijnej oraz Priorytet XI: Stypendium scenariuszowe (dokument i animacja). WYNIKI (Pr. I: Rozwój projektu – fabuła)
08.07.2020

Raportowanie danych do PISF po wznowieniu działalności kin

W związku z możliwością wznowienia działalności kin w całym kraju przypominamy o obowiązku przesyłania formularzy służących do przekazywania Instytutowi danych przez podmioty prowadzące kino. Obowiązek raportowania dotyczy również kin samochodowych oraz plenerowych.
24.06.2020

Lista wniosków z podziałem na komisje eksperckie; sesja 2a/2020

Przedstawiamy listę wniosków złożonych w sesji 2a/2020 do Programu Operacyjnego „Produkcja filmowa”, przydzielonych do poszczególnych komisji eksperckich.
24.06.2020

Wyniki sesji 2/2020. PO Produkcja filmowa. Film nowatorski

Publikujemy wyniki sesji 2/2020 w Programie Operacyjnym Produkcja filmowa, Priorytet VII: Produkcja filmów nowatorskich.
23.06.2020

Lista wniosków wyselekcjonowanych do 2. etapu; sesja 2/2020

Przedstawiamy wyniki 1. etapu oceny wniosków złożonych w sesji 2/2020 do Programu Operacyjnego „Produkcja filmowa”, przydzielonych do poszczególnych komisji eksperckich.
23.06.2020

Apel o wsparcie kampanii „Wracamy do kina”

Powrót widzów do kin po ich otwarciu i odbudowa wizerunku tego miejsca – to główne cele kampanii promocyjnej, o której wsparcie zaapelował w liście do nadawców telewizyjnych Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski.
22.05.2020

Lista wniosków z podziałem na komisje eksperckie; sesja 2/2020

Przedstawiamy listę wniosków złożonych w sesji 2/2020 do Programu Operacyjnego „Produkcja filmowa”, przydzielonych do poszczególnych komisji eksperckich.
21.05.2020

45. FPFF w Gdyni dopiero w przyszłym roku?

Jest wysoce prawdopodobne, że gdyński festiwal, podobnie jak większość z zaplanowanych na ten rok, dofinansowanych przez państwo, dużych wydarzeń kulturalnych, nie odbędzie się, a jego edycja zostanie przesunięta na rok kolejny.
15.05.2020

Apel o odpowiedzialność środowiska filmowego

Branżę filmową czeka ciężka próba, nie tylko w wymiarze finansowym i organizacyjnym, ale również moralnym. W środku recesji, wywołanej przez pandemię koronawirusa, nadchodzi czas na test uczciwości i solidarności szeroko pojmowanego środowiska filmowców.
15.05.2020

Prawie pół tysiąca stypendiów dla twórców filmowych

468 stypendiów na łączną kwotę 1 123 200 złotych zostało przyznanych twórcom filmowym przez Dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego w efekcie trzech posiedzeń Komisji Stypendialnej.
14.05.2020

Produkcja filmowa: możliwość przedłużenia promesy do 3 lat

Informujemy, że w zakładce „Informacje prawne” znajduje się zmienione rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie udzielania przez Polski Instytut Sztuki Filmowej dofinansowania przedsięwzięć z zakresu kinematografii.
30.04.2020

Kolejne stypendia dla twórców filmowych przyznane

Kolejne 136 stypendiów zostało przyznanych twórcom filmowym przez Dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego w efekcie posiedzenia Komisji Stypendialnej 24 kwietnia br. Łącznie do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wpłynęło 521 wniosków.
29.04.2020

Składka od nadawców VOD na rzecz polskiej kinematografii

Dzięki staraniom Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego udało się włączyć do opracowywanej aktualizacji tarczy antykryzysowej od dawna oczekiwane przez środowisko filmowe zapisy, dotyczące składki 1,5 % przychodu pobieranej od nadawców audiowizualnych usług medialnych na żądanie.
28.04.2020