A. Holland przewodniczącą zarządu

1 stycznia 2014 Agnieszka Holland stanęła na czele zarządu Europejskiej Akademii Filmowej. W kierownictwie EFA, poza polską reżyserką, znalazło się pięciu nowych członków.

Nowi członkowie zarządu EFA

Wraz z początkiem 2014 roku do kierownictwa Europejskiej Akademii Filmowej dołączyli: brytyjski reżyser David MacKenzie, czterech producentów: Roberto Cicutto z Włoch, Ilann Girard z Francji, Nadine Luque z Hiszpanii i Ada Solomon z Rumunii, a także Agnieszka Holland, która na stanowisku przewodniczącej zarządu EFA zastąpiła francuskiego producenta Yvesa Marmiona. Po raz pierwszy w 25-letniej historii EFA, na czele zarządu staje kobieta. W 19-osobowym składzie kierownictwa znalazł się również wybrany ponownie na tę funkcję Krzysztof Zanussi.

Agnieszka Holland przewodniczącą zarządu EFA

Będąca inicjatywą europejskich filmowców Europejska Akademia Filmowa przyznaje Europejskie Nagrody Filmowe, uczestniczy w przedsięwzięciach promujących europejską produkcję filmową, prowadzi szkolenia i warsztaty będące platformą wymiany doświadczeń wśród profesjonalistów.

 

W rozmowie z Barbarą Hollender, Holland tak podsumowuje działanie EFA: – Akademia jest strukturą świetnie działającą, ale jednak minimalistyczną i trochę skostniałą, więc pomyślałam, że może moje globalne doświadczenie okaże się tam przydatne. Że takiej dziwnej osobie jak ja, kobiecie urodzonej w Polsce, która żyje w wielu miejscach świata i konfrontuje się z różnymi sposobami patrzenia na życie i sztukę – uda się wpuścić do Akademii zastrzyk świeżej energii. Że będę mogła coś zrobić dla europejskiego kina, które przecież jest moją ojczyzną.

Agnieszka Holland w 2013

Agnieszka Holland zaczęła rok 2013 premierą mini-serialu „Gorejący krzew” opowiadającym o wydarzeniach wywołanych samospaleniem Jana Palacha. Serial był wielokrotnie pokazywany i nagradzany na międzynarodowych festiwalach. Wersja kinowa filmu pojawiła się w dystrybucji nie tylko w Czechach, ale też np. w Izraelu. Czesi postanowili wysunąć „Gorejący krzew” jako kandydata do Oscara®, jednak Amerykańska Akademia Filmowa odrzuciła tę propozycję z powodów proceduralnych.

 

Agnieszka Holland przewodniczyła jury 48. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Podczas XV Jerozolimskiego Żydowskiego Festiwalu Filmowego polską reżyserkę uhonorowano nagrodą za całokształt twórczości. Organizatorzy w komunikacie prasowym napisali: Jej filmy są emocjonalną i świadomą konfrontacją, która odbywa się na ekranie i, jak każda wielka sztuka, dociera do nas – widzów – i stawia wyzwanie naszym sercom i umysłom.


Agnieszka Holland, która obchodziła niedawno swoje 65. urodziny, była w swojej karierze trzykrotnie nominowana do Oscara®. Obecnie pracuje nad mini-serialem „Dziecko Rosemary”, realizowanym na zlecenie stacji NBC, oraz filmem będącym adaptacją prozy Olgi Tokarczuk.

 

Kalina Cybulska

 

Źródła:

08.01.2014