"Ab-ovo" nagrodzone w Annecy

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz „Ab-ovo” w reżyserii Anity Kwiatkowskiej-Naqvi otrzymał nagrodę dla najlepszego szkolnego filmu dyplomowego na zakończonym 15 czerwca 37. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

Najlepszy szkolny film dyplomowy

Etiuda „Ab-ovo” w reżyserii Anity Kwiatkowskiej-Naqvi otrzymała nagrodę dla najlepszego filmu dyplomowego 37. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. W tym roku wśród 51 najciekawszych animowanych filmów szkolnych z całego świata zaprezentowane zostały 3 tytuły z Polski. Oprócz obrazu Anity Kwiatkowskiej-Naqvi widzowie mogli zobaczyć „Ars Moriendi” Miłosza Margańskiego (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) i „Plażę” Piotra Prewenckiego (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu).

Ab-ovo

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i zrealizowana w PWSFTviT w Łodzi animacja „Ab-ovo” ukazuje budzenie się do życia nowego istnienia oraz niepokój wpisany w przeobrażanie się kobiecego ciała, które zatraca swoje dawne kształty i formuje się pod wpływem siły, oddziałującej na nie od wewnątrz. Fizyczne odczuwanie w sobie drugiego człowieka staje się coraz wyraźniejsze, aż do momentu, gdy przekracza on granicę kobiecego ciała, ostatecznie zaznaczając swoją niezależność.

Polska gościem honorowym

W tym roku gościem honorowym festiwalu w Annecy była Polska. Z tej okazji w programie festiwalu znalazło się wiele wydarzeń związanych z polską animacją. Widzowie mogli zobaczyć w specjalnych sekcjach poświęconych polskim twórcom filmy m.in. Damiana Nenowa, Tomasza Bagińskiego, Daniela Szczechury, Piotra Dumały, Witolda Giersza, Marka Skrobeckiego, Piotra Kamlera.

Honorowy Kryształ dla Jerzego Kuci

10 czerwca organizatorzy festiwalu odznaczyli Honorowym Kryształem polskiego twórcę filmów animowanych Jerzego Kucię, autora takich filmów jak „Powrót”, „Winda” czy „Strojenie instrumentów”. W programie festiwalu znalazła się retrospektywa filmów laureata nagrody, a także wystawa poświęcona jego twórczości.

Polish Animation in Focus

12 czerwca 2013 w ramach targów MIFA – Annecy International Animation Market odbyła się konferencja Polish Animation in Focus, w której udział wzięli: Pełnomocnik Dyrektora PISF kierujący działem Współpracy Międzynarodowej Izabela Kiszka-Hoflik, reżyser Wojciech Wawszczyk oraz Jarosław Sawko i Ole Wendorff-Østergaard z Platige Image.

Polskie filmy nagradzane w Annecy

Festiwal w Annecy to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów animowanych na świecie. Warto wspomnieć o nagrodzonych przez ostatnie lata polskich filmach, które były współfinansowane przez PISF. W 2007 roku „Piotruś i wilk” Suzie Templeton zdobył główną nagrodę festiwalu. Rok temu polsko-rumuńska koprodukcja „Droga na drugą stronę” Ancy Damian otrzymała Grand Prix w konkursie filmów pełnometrażowych. W 2011 roku w Annecy nagrodzono trzy polskie animacje: „Świteź” Kamila Polaka (za najlepszy debiut), „Paths of Hate” Damiana Nenowa (wyróżnienie specjalne) i „Maskę” Braci Quay (nagroda Sacem za muzykę autorstwa Krzysztofa Pendereckiego).

 

Więcej informacji: www.annecy.org.

 

Paulina Bez

17.06.2013