ABC pracy przed kamerą

Jednym z cyklów warsztatowych zaplanowanych podczas festiwalu Kameralne Lato będzie seria szkoleń pt. „ABC pracy przed kamerą”, którą przygotują aktorzy: Anna Mucha, Katarzyna Dorosińska i Adam Majewski oraz reżyser, operator i montażysta Oskar Żytkowski.

Oswajanie uczestników z kamerą

Założeniem warsztatów będzie oswojenie uczestników z kamerą i nauczenie ich, jak akceptować i udoskonalać swój wizerunek. Prowadzący: operator i reżyser w jednym oraz zawodowi aktorzy będą pracować z uczestnikami nad tym, jak dobrze wypaść przed kamerą oraz jak kontrolować mowę ciała podczas pracy na planie.

Jednym z zadań warsztatowych będzie odgrywanie scenek aktorskich przed kamerą. Wystąpienia będą rejestrowane i analizowane wspólnie przez uczestników. Celem szkoleń będzie zwiększenie świadomości na temat tego, w jaki sposób poszczególne zachowania oraz wygląd/wizerunek każdego z uczestników postrzegany jest przez grupę i przede wszystkim – jaki finalnie obraz tworzy kamera. Warsztaty pomogą uczestnikom w „samopoznaniu” się z kamerą, uświadomieniu sobie zachowań, tików i odruchów, które są indywidualnymi cechami aktorów i które mogą, ale nie muszą, pomagać w kreowaniu postaci.

Podczas zajęć zostaną także omówione kwestie dotyczące podstawowego warsztatu aktorskiego (reguły mówienia, zasady poprawnej emisji głosu) i aspekty psychologiczne towarzyszące pracy z kamerą (opór psychiczny przed oglądaniem i słuchaniem samego siebie).

W ramach praktycznego warsztatu prowadzący przedstawią także, jak ważne – prócz umiejętności aktorskich – są kwestie techniczne, które umożliwiają dobrą współpracę między aktorem, a resztą ekipy filmowej. Uczestnicy poznają podstawy odpowiedniej kontynuacji ruchu w różnych kadrach, techniki dostarczania dialogu (wg. zasady najpierw pokaż operatorowi, co myśli twoja postać, a potem mów). Elementem warsztatu będzie również omówienie podstawowych zagadnień dotyczących kadrów i ruchów kamery, praca w wybranych kadrach, tzw. eye line exercise, czyli ćwiczenia na dobrą linię wzroku, a także zadania na prawidłowe przemieszczanie się w kadrze (hitting the mark).

Zgłoszenia

Na zgłoszenia do udziału w warsztatach filmowych „ABC pracy przed kamerą” organizatorzy czekają do 26 czerwca 2017 r. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Warsztaty odbędą się w dniach 3-6 lipca 2017 r. Oferta skierowana jest do młodzieży w wieku 14-18 lat. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej festiwalu www.kameralnelato.pl.

Organizatorami warsztatów są American Corner Radom i FILMFORUM, przy wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce.

Informacja prasowa

19.06.2017