"Abu Haraz", "Lewa połowa twarzy" i "Sati" nagrodzone

Film Macieja Drygasa „Abu Haraz” otrzymał Grand Prix na festiwalu w Nowej Kaledonii. Z kolei w Katarze nagrodzone zostały zdjęcia Łukasza Żala do filmu Marcina Bortkiewicza „Lewa połowa twarzy” oraz reżyseria filmun „Sati” Bartłomieja Świderskiego. 

Grand Prix dla „Abu Haraz”

Główna nagroda dla filmu Macieja Drygasa na festiwalu Ânûû-Rû Âboro w Nowej Kaledonii, jest kolejnym wyróżnieniem dla tego obrazu zdobytym na zagranicznych festiwalach w ostatnim czasie. Pod koniec września dokument „Abu Haraz” otrzymał główną nagrodę festiwalu Flahertiana w Perm oraz nagrodę FIPRESCI.

Best Camera Work Award dla Łukasza Żala

Na zakończonym 26 października 10. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Aljazeera w Katarze jury doceniło zdjęcia do polskiego dokumentu Marcina Bortkiewicza „Lewa połowa twarzy”. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal, odpowiedzialny m.in. za obrazy do filmów „Ida” Pawła Pawlikowskiego czy „Joanna” Anety Kopacz, które stoją przed szansą na zdobycie nominacji do Amerykańskiej Nagrody Filmowej.

 

Nagroda za najlepszą reżyserię dla Bartłomieja Świderskiego

 

Na tym samym festiwalu w Katarze jury doceniło reżyserię filmu dokumentalnego „Sati”. Film Bartłomieja Świderskiego opowiada o Piotrze Morawskim, zdobywcy sześciu ośmiotysięczników oraz uczestniku pierwszego w historii zimowego wejścia na Sziszapangmę, który zginął 8 kwietnia 2009 roku w Himalajach, na zboczu Dhaulagiri. Na festiwalu „Sati” był też nominowany do głównej nagrody festiwalu. Wcześniej dokument był nagradzany m.in. na festiwalach we Włoszech i na Słowacji. 

 

Filmy „Abu Haraz” i „Lewa połowa twarzy” były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji: www.anuuruaboro.com oraz www.aljazeera.net.

 

Źródło: polishdocs.pl.

28.10.2014