Adamski i Kruhlik zrealizują pierwsze filmy w programie „60 Minut”

Piotr Adamski i Bartosz Kruhlik zrealizują pierwsze filmy w ramach pilotażowej edycji programu „60 Minut” Studia Munka-SFP. Partnerem i koproducentem filmów realizowanych w ramach programu jest telewizja Canal+.

20 projektów zgłoszonych w pierwszej edycji programu

W pierwszym naborze zgłoszonych zostało ponad dwadzieścia projektów. Rada Artystyczna, w skład której wchodzą reżyserzy: Agnieszka Smoczyńska, Jan Komasa, Michał Rogalski, dyrektor artystyczny Studia Munka-SFP Jerzy Kapuściński oraz przedstawicielka Canal+ Alicja Gancarz, wybrała dwa scenariusze, które zostały skierowane do produkcji.

„Eastern”

Pierwszym z nich jest „Eastern” Piotra Adamskiego. Film utrzymany będzie w quasi-gatunku filmowym, w ramach którego twórcy przenoszą elementy hollywoodzkich westernów we wschodnie realia kulturowe. Powstają hybrydy, które z jednej strony demaskują schematyczną „bajkowość” westernów, z drugiej skutecznie komentują rzeczywistość właśnie poprzez zderzenie dwóch, odmiennych biegunów kulturowych.

Piotr Adamski jest artystą wizualnym i reżyserem filmowym. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Szkołę Wajdy. Autor prac wideo i obiektów. Współtwórca duetu artystycznego Adamski/Brzuzan. Jego pierwszy film fabularny „Otwarcie”, wyprodukowany w ramach programu „30 Minut” Studia Munka-SFP, miał swoją premierę na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie został nagrodzony Srebrnym Lajkonikiem. Obecnie pracuje nad debiutem pełnometrażowym.

„Supernova”

Z kolei Bartosz Kruhlik w ramach programu „60 Minut” wyreżyseruje film „Supernova”. Będzie to krwista obyczajowa historia, oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego. Kruhlik zmierzy się w swoim filmie ze sportretowaniem bohatera zbiorowego.

Bartosz Kruhlik jest absolwentem reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Jego filmy były pokazywane ponad 500 razy na polskich i zagranicznych festiwalach m.in. w San Sebastian, Karlowych Warach, Montrealu czy Amsterdamie (IDFA), gdzie zdobyły blisko 150 nagród i wyróżnień. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych. Rok wcześniej otrzymał stypendium Ministra Nauki. Od 2014 roku jest zaangażowany w pomoc organizacjom pozarządowym, realizuje dla nich pro bono spoty i kampanie społeczne. W 2015 roku jego spot dla stowarzyszenia „AD REM” otrzymał nagrodę Best Advertisement na festiwalu w Makao w Chinach. W wolnych chwilach namiętny szachista.

„60 Minut” – program pilotażowy

Budżet każdego filmu w „60 Minutach” wynosić będzie około jednego miliona złotych brutto. Tytuły wyprodukowane w ramach programu będą emitowane w telewizji. Planowane są także ich premiery kinowe. Tegoroczna edycja ma charakter pilotażowy – jeśli format i założenia się sprawdzą, Studio Munka-SFP przewiduje kontynuację programu w kolejnych latach.

Informacja prasowa  

09.11.2017