Adapter - portal filmowy dla niewidomych i niesłyszących

Od listopada działa ADAPTER – pierwszy na świecie portal filmowy dla niewidomych i niesłyszących. Na stronie internetowej adapter.org.pl jest udostępnionych już 9 polskich filmów z audiodeskrypcją i polskimi napisami.

VOD dla osób niewidomych i niesłyszących

1 listopada 2014 roku na stronie adapter.org.pl ruszył pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie portali z filmami dostępnymi dla osób niewidomych i niesłyszących. Obecnie na stronie jest udostępnionych 9 polskich filmów: „Kingsajz” Juliusza Machulskiego , „Miś” Stanisława Barei, „Erratum” Marka Lechkiego, „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej, „Wymyk” Grega Zglińskiego, „Daas” Adriana Panka, „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego, „Chrzest” Marcina Wrony oraz „Mój Nikifor” Krzysztofa Krauze.

Audiodeskrypcja i polskie napisy

Każdy z filmów posiada dodaną audiodeskrypcję dla osób niewidomych oraz polskie napisy dla osób niesłyszących. Filmy można oglądać bezpłatnie bez wychodzenia z domu na komputerze, tablecie czy smartfonie. Strona będzie uzupełniana o kolejne filmy od stycznia 2015.

Organizatorzy

Inicjatorem strony jest Fundacja Katarynka, która zajmuje się audiodeskrypcją i dostosowywaniem wydarzeń i miejsc pod kątem niepełnosprawnych odbiorców. Projekt wspierają również m.in. Centrum Technologii Audiowizulanych (CeTA), Fundacja Siódmu Zmysł, Fundacja Kultury Bez Barier.

 

Projekt dofinansowano ze środków PFRON znajdujących się w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Więcej informacji na stronie: adapter.org.pl

19.12.2014