Agnieszka Holland na czele Europejskiej Akademii Filmowej

Polska reżyserka Agnieszka Holland została wybrana na stanowisko prezydenta Europejskiej Akademii Filmowej. To pierwsza kobieta w historii tej międzynarodowej organizacji zrzeszającej ponad 3,8 tys. członków. Holland zastąpi pełniącego tę funkcję od 1996 roku niemieckiego reżysera Wima Wendersa.

Agnieszka Holland została wybrana w głosowaniu, w którym mogli brać udział wszyscy członkowie EFA. Wcześniej pełniła już ważną funkcję w Akademii – w latach 2014-19 była przewodniczącą jej zarządu. – Znajdujemy się w trudnym momencie. Będziemy potrzebować całego naszego doświadczenia i wyobraźni, by zachować twórczą siłę niezależnego kina i zaangażowanie naszej widowni. Wierzę, że EFA ma ważną rolę do odegrania, i cieszę się, że będę tego częścią – przekazała po ogłoszeniu wyniku głosowania Agnieszka Holland.

Europejska Akademia Filmowa – wtedy jeszcze jako Europejskie Towarzystwo Filmowe – została oficjalnie utworzona w 1989 roku przez szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana. Aktywnie uczestniczy w przedsięwzięciach promujących europejską produkcje filmową. Prowadzi szkolenia i warsztaty będące platformą wymiany doświadczeń wśród profesjonalistów. Organizowane przez nią seminaria, konferencje stanowią ważny głos w europejskiej debacie na temat filmu. Najbardziej prestiżowym i znanym wydarzeniem jest Europejska Nagroda Filmowa.

Dorobek reżyserki

Agnieszka Holland ma w swoim dorobku ponad 40 filmów i seriali. Obrazy „Gorzkie żniwa”, „Europa, Europa” i „W ciemności” były nominowane do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. O oscarową nominację będzie walczył też jej najnowszy czesko-słowacko-polsko-irlandzki film – „Szarlatan” (jako kandydat Czech), który jest współfinansowany przez PISF.

Za jego reżyserię Holland ma także szansę na Europejską Nagrodę Filmową. O statuetkę rywalizuje m.in. z Janem Komasą, który został wyróżniony za „Boże Ciało”. Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 12 grudnia br.

10.12.2020