Agnieszka Holland przewodniczącą jury

Agnieszka Holland będzie przewodniczącą jury Konkursu Głównego 48. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, który odbędzie się w dniach 28 czerwca – 6 lipca 2013.

Polska reżyserka na czele międzynarodowego jury

– Zawsze uważałam, że konkursy dotyczące sztuki są problematyczne i dlatego rzadko zgadzam się być członkiem jury. Jak można porównywać tak bardzo różne filmy, szczególnie kiedy są one oglądane przy innej pogodzie, o różnych porach dnia, jako pierwsze albo ostatnie, przed albo po posiłku? Jednak nie mogłam stracić możliwości, żeby odkryć nowe filmy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowych w Karlowych Warach. To inna selekcja – bardziej otwarta i nieprzewidywalna od innych dużych festiwali – dokonana z wrażliwością, która jest bliska mojemu sercu. Jestem pewna, że to będzie prawdziwe filmowe doświadczenie i że my wszyscy – jury – spędzimy ze sobą wspaniałe chwile. Przewodniczenie jury jest dla mnie zaszczytem – mówiła Agnieszka Holland o wyborze na przewodniczącą jury festiwalu w Karlowych Warach.

Pokaz „Gorejącego krzewu”

Agnieszka Holland od lat jest związana z Czechami. W 1971 ukończyła wydział reżyserii w praskiej szkole FAMU. W 2013 roku dla telewizji HBO zrealizowała trzyodcinkowy serial „Gorejący krzew” o czeskim studencie Janie Palachu, który podpalił się w proteście przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i powszechnej apatii czeskiego społeczeństwa. Serial zostanie pokazany po raz pierwszy na dużym ekranie podczas festiwalu w Karlowych Warach.

 

48. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach odbędzie się w dniach 28 czerwca – 6 lipca 2013.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.kviff.com.

 

Paulina Bez

23.04.2013