Agnieszka Polska laureatką

Laureatką trzeciej edycji Nagrody Filmowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, we współpracy ze Szkołą Wajdy, została Agnieszka Polska.

Zwycięzca 3. edycji Nagrody Filmowej PISF i MSN

Laureatką trzeciej edycji Nagrody Filmowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, we współpracy ze Szkołą Wajdy, została Agnieszka Polska ze swoim projektem „Hura. Wciąż Żyjemy!”. Nagrodzony projekt jednogłośnie wybrało jury w składzie: Anda Rottenberg, Wojciech Marczewski, Sebastian Cichocki i Łukasz Ronduda.

„Hura. Wciąż żyjemy!”

Projekt filmu Agnieszki Polskiej „Hura. Wciąż żyjemy” poświęcony jest ostatnim godzinom życia Rainera Wernera Fassbindera. Akcja filmu toczy się w Monachium na początku lat 80. Reżyser, żyjący w komunie aktorów i współpracowników przygotowuje scenariusz poświęcony Róży Luxemburg. Agnieszka Polska, podobnie jak w swoich poprzednich pracach poświęconych wybitnym artystom stara się zrekonstruować styl znanego twórcy w celu opowiedzenia o nim samym. Na poziomie formalnym film Polskiej jest świadomą próbą zawłaszczenia stylu Fassbindera i opiera się na grze z konwencją w jakiej pracował. Artystce udało się ciekawie połączyć strategie z pola sztuk wizualnych z wyrafinowanym operowanie językiem kina.

Agnieszka Polska

Agnieszka Polska (1985) jest jedną z najbardziej interesujących artystek polskich młodego pokolenia. Studiowała na wydziale grafiki Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (m.in. w pracowni Grzegorza Sztwiertni) oraz na Berlińskim University of the Arts (w pracowni Hito Steyerl). Tworzy głównie animacje, kolaże, fotografie oraz filmy. Prezentowała swoje prace w najbardziej prestiżowych miejscach na świecie m.in. w Tate Modern oraz Institute of Contemporary Art w Londynie. W 2011 roku wygrała malarski konkurs im. Eugeniusza Geperta. Aktualnie bierze udział w 13. Biennale w Istambule oraz w konkursie Spojrzenia w Warszawskiej Zachęcie.

Nagroda Filmowa PISF i MSN

Powołana przez PISF i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie we współpracy ze Szkołą Wajdy Nagroda Filmowa powstała w odpowiedzi na aktualne tendencje w kinie światowym, polegające na tworzeniu przez artystów z pola sztuk wizualnych filmów skierowanych do kinowego widza. Ma na celu promocję kina eksperymentalnego i artystycznego. Wspiera innowacyjność formy łączoną z radykalną artystyczną wyobraźnią i inteligencją.

Laureaci nagrody

Agnieszka Polska jest trzecią laureatką Nagrody Filmowej PISF i MSN. Jej pierwszym laureatem został w 2011 roku Zbigniew Libera, a w 2012 roku Anna Molska.

 

Więcej informacji na stronie MSN: www.artmuseum.pl.

18.09.2013