Agnieszka Żulewska z nagrodą Zbyszka Cybulskiego

Laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2014/2015 została Agnieszka Żulewska za rolę w filmie „Chemia” w reżyserii Bartosza Prokopowicza. Gala wręczenia nagród odbyła się 13 stycznia w kinie Elektronik w Warszawie.

Agnieszka Żulewska z Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego 2014/2015

Tegoroczną laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego została Agnieszka Żulewska za rolę Leny w filmie „Chemia” Bartosza Prokopowicza. Do nagrody nominowani byli również: Agnieszka Podsiadlik za rolę w filmie „Baby Bump” Kuby Czekaja, Anna Próchniak za rolę w filmie „Miasto 44” Jana Komasy, Justyna Wasilewska za rolę w filmie „Kebab i Horoskop” Grzegorza Jaroszuka oraz Tomasz Schuchardt za rolę w filmie „Mur” Dariusza Glazera.

Młodzi aktorzy wyróżniający się indywidualnością

Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wręczono po raz pierwszy w 1969 roku. Główną ideą założycieli Nagrody jest wyłonienie „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością”. W poprzednich latach jej laureatami byli m.in. Piotr Głowacki, Marcin Kowalczyk, Magdalena Popławska, Mateusz Kościukiewicz, Eryk Lubos, Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Kinga Preis czy Marcin Dorociński.

Nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową

Karolina Kosińska, fot. Zoom, Fundacja dla Kina

Podczas gali wręczono również Nagrodę im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową 2014/2015. Jej laureatką została Karolina Kosińska za książkę „Androgyn. Tożsamość, tęsknota, pragnienie” (Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2014). Do nagrody nominowani byli również Monika Talarczyk-Gubała za książkę „Wanda Jakubowska od nowa” (Krytyka Polityczna, Warszawa 2015) i Rafał Syska za książkę „Filmowy neomodernizm” (Avalon, Kraków 2014)

Organizatorzy: Fundacja dla Kina, Fundacja „KINO”. Patronat i współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Dodatkowe informacje na stronach:

14.01.2016

Galerie zdjęć