„Aida” z 2 nominacjami do nagród BAFTA

Współfinansowana przez PISF koprodukcja dziewięciu państw, w tym Polski – „Aida” Jasmili Žbanić jest nominowana do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej – BAFTA w dwóch kategoriach: film nieanglojęzyczny i reżyseria. Wręczenie nagród zaplanowano na 11 kwietnia br.

„Aida” („Quo vadis, Aida?”) to dramat w reżyserii Jasmili Žbanić opowiadający historię masakry w Srebrenicy z 1995 roku. Przy produkcji obrazu, oprócz Polski, udział wzięły Bośnia i Hercegowina, Austria, Rumunia, Holandia, Niemcy, Francja, Norwegia i Turcja. Polską producentką jest Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), a autorem muzyki Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Film jest kandydatem Bośni i Hercegowiny do nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej i znalazł się na oscarowej shortliście w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Otrzymał nominację do Independent Spirit Awards, a także był prezentowany na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (konkurs główny), 45. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto oraz w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan.

Fabuła filmu

Bośnia, lipiec 1995. Aida jest tłumaczką ONZ w małym miasteczku Srebrenica. Kiedy serbska armia przejmuje miasto, jej rodzina znajduje się wśród tysięcy obywateli szukających schronienia w obozie ONZ. Jako osoba mająca wgląd w negocjacje, Aida ma dostęp do kluczowych informacji, które musi interpretować. Co jest na horyzoncie dla jej rodziny i ludzi – ratunek czy śmierć? Który ruch powinna wykonać?

Reżyserką i autorką scenariusza jest Jasmila Žbanić, której debiut fabularny – „Grbavica” zdobył w 2006 roku Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie, a także był nominowany do Europejskich Nagród Filmowych w kategorii Najlepszy Film i Najlepsza Aktorka. Žbanić znalazła się w jury tegorocznego Berlinale.

09.03.2021