„Ajka” w kinach

30 listopada do polskich kin wejdzie, nagrodzona w Cannes i współfinansowana przez PISF, międzynarodowa koprodukcja Siergieja Dworcewoja „Ajka”. Polską producentką filmu jest Anna Wydra z Otter Films.

Nagroda w Cannes

Samal Jesljamowa, grająca tytułową rolę, otrzymała w tym roku Nagrodę dla Najlepszej Aktorki w Cannes. „Ajka” to kazachski kandydat do Oscara. Film otrzymał także nagrodę dla najlepszego filmu festiwalu All About Freedom w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, oraz nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego na festiwalu filmowym w Cottbus. Jolancie Dylewskiej, autorce zdjęć, przyznano wyróżnienie podczas Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”.

„Ajka”

Fot. materiały prasowe 

Ajka (Samal Jesljamowa) właśnie urodziła dziecko. Nie ma warunków, by je wychować. Mieszka w Moskwie, nie ma pracy ani własnego pokoju. Ma za to długi do spłacenia. Jednak naturalne instynkty są nie do stłumienia.

„Ajka” jest koprodukcją pięciu krajów: Rosji, Niemiec, Polski, Kazachstanu i Chin.

Producentką ze strony polskiej jest Anna Wydra z Otter Films, zaś autorką zdjęć jest uznana polska operatorka Jolanta Dylewska. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Reżyser o inspiracji do stworzenia filmu

„Zaczęło się od suchej statystyki w gazecie: «W 2010 roku w szpitalach położniczych w Moskwie 248 dzieci zostało porzuconych przez matki z Kirgistanu.». Po przeczytaniu tego zdania przez długi czas byłem w szoku. Jak to możliwe? Dlaczego kirgiskie matki z własnej woli, masowo porzucają swoje dzieci w obcym kraju? Co może zmuszać je do podejmowania takich decyzji. Przecież pochodzą z Azji Centralnej, w której rodzina stanowi fundament kultury? Zrozumiałem, że muszę zrobić o tym film: o kirgiskiej dziewczynie, która porzuca swoje nowonarodzone dziecko w moskiewskim szpitalu położniczym i o okolicznościach, które ją do tego doprowadziły. «Ajka» opowiada o nas wszystkich: o tym, co się dzieje, kiedy nasza relacja z otoczeniem staje się tak trudna, że prowadzi do moralnego upadku. Natura życia i instynkt muszą wtedy interweniować i, czasami nawet wbrew jej woli, zmusić jednostkę do przewartościowania i zmiany.”

Polskim dystrybutorem filmu jest Against Gravity. 


27.11.2018