Akademia Planete+ Doc w Warszawie i Wrocławiu

Organizatorzy 11. Planete+Doc Film Festival, odbywającego się w dniach 9-18 maja w Warszawie i we Wrocławiu, zapraszają do udziału w Akademii Planete+Doc – programie edukacyjnym festiwalu dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Festiwal Planete+ Doc jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Oki Doki – nowa sekcja filmowa

Nowo powstała sekcja Oki Doki adresowana jest do dzieci za szkół podstawowych. W jej programie znalazło się dziesięć krótko- i średniometrażowych filmów dokumentalnych z Holandii, Japonii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Polski. Filmy będą wyświetlane w czterech blokach tematycznych: Co to jest design? Na czym polega inność? Czym jest polityka? Oraz Skąd bierze się przemoc? Pokazom towarzyszyć będą rozmowy z edukatorami. Pokazowi współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmu „Przywódcy” towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem Pawłem Ferdkiem. Nauczycielom rozdane zostaną karty edukacyjne, które pozwolą na dalszą pracę na lekcji w oparciu o wiedzę wyniesioną z seansu.

Pokazy filmów dla rodziców

W warszawskim kinie Iluzjon przygotowano premierowe pokazy filmów „Alfabet” Erwina Wagenhofera oraz „Skazani na ADHD” Erlenda E. Mo. Projekcje odbędą się w warunkach dostosowanych do potrzeb rodziców z niemowlętami, w sali z przyciszonym dźwiękiem i przygaszonym światłem. Dzieci w wieku 4-6 lat, których rodzice będą chcieli wziąć udział w seansie filmu „Alfabet” w warszawskim kinie Iluzjon, będą mogły uczestniczyć w zajęciach „Dźwiękobraźnia”, prowadzonych przez doświadczonych animatorów.

Pokazy i spotkania w Kinotece dla młodzieży i nauczycieli

Dla młodzieży gimnazjalnej organizowany jest pokaz filmu „#chicagoGirl. Facebookowa rewolucja”. Obraz opowiada historię dwudziestolatki z Chicago, która za pomoc komputera kieruje rewolucją w Syrii. Po filmie przewidziane jest spotkanie o roli mediów społecznościowych, które poprowadzi publicysta Edwin Bendyk.

 

Dla licealistów przygotowano pokaz filmu „Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?” w reżyserii Michela Gondry’ego. Film jest animowaną rozmową reżysera z jednym z najsłynniejszych współczesnych myślicieli Noamem Chomsky’m. Po filmie dr Agata Łukomska poprowadzi rozmowę poświęconą jego dorobkowi.

 

Nauczyciele zobaczą: „Alfabet” Erwina Wagenhofera – film pokazujący ciemne strony systemów edukacji, „W (nie)realu” Beeban Kidron opowiadający o uzależnieniu dzieci od internetu oraz „Skazani na ADHD” Erlenda E. Mo. Projekcji ostatniego filmu będzie towarzyszyć wykład „Specyfika pracy z uczniem z zaburzeniami emocjonalnymi”, organizowany we współpracy z Akademickim Centrum Psychoterapii i Rozwoju Szkół Wyższej Psychologii Społecznej oraz miesięcznikiem „Charaktery”. Nauczyciele biorący udział w wykładzie otrzymają certyfikat wydawany przez Instytut Psychologii i Edukacji „Charaktery”.

Nowość – jury młodzieżowe

W tym roku po raz pierwszy na festiwalu zostało powołane jury młodzieżowe. W jego skład wejdą m.in. licealiści z Warszawskiego Liceum Filmowego. Jury wybierze laureat nagrody Akademii Planete+Doc dla najlepszego filmu średniometrażowego.

O Akademii Planete+Doc

Akademia Planete+Doc to program edukacji filmowej bazujący wyłącznie na filmach dokumentalnych. Program skierowany jest do uczniów klas gimnazjalnych, licealnych, studentów szkół wyższych, jak również nauczycieli i rodziców. Akademia Planete+Doc odbywa się nie tylko w ramach festiwalu Planete+Doc, jest to także całoroczny program edukacji poprzez film dokumentalny prowadzony w szkołach gimnazjalnych, licealnych i na uczelniach wyższych w całej Polsce.

Więcej informacji o Akademii Planete+Doc na stronie: akademia.planetedocff.pl.

Sprzedaż biletów

1 maja rozpocznie się sprzedaż biletów na pokazy 11. Planete+Doc w warszawskiej Kinotece i wrocławskim Dolnośląskim Centrum Filmowym, jak również na stronach www.kinoteka.pl, www.iluzjon.fn.org.pl oraz www.dcf.wroclaw.pl. Sprzedaż biletów w warszawskim kinie Iluzjon wystartuje 4 maja. W ramach Pakietu 10+ na widzów, którzy kupią minimum 10 biletów w jednym z festiwalowych kin w Warszawie lub we Wrocławiu czekają bilety w promocyjnej cenie. Ponadto, pierwsze 100 osób, które kupi minimum 10 biletów w jednym z festiwalowych kin otrzyma katalog gratis.

Festiwal współfinansowany przez PISF

11. Planete+Doc Film Festival jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji: www.planetedocff.plwww.facebook.com/PlaneteDocwww.facebook.com/PlaneteDocWroclaw.

 

Na podstawie informacji prasowej

22.04.2014