Akademia Planete+ Doc

Podczas 9. edycji festiwalu Planete+ Doc (10-20 maja 2012) odbędzie się Akademia Planete+ Doc – wydarzenia dla profesjonalistów pracujących w branży filmowej, uczniów kierunków filmowych, osób zajmujących się na co dzień filmem i młodych filmowców.

Masterclass – zgłoszenia do 17 kwietnia 2012

13 maja 2012 w Kinotece odbędzie się wykład mistrzowski „Kręcenie filmów i prawa człowieka” uznanego czeskiego reżysera i producenta Petra Loma, twórcy głośnych filmów poruszających tematykę praw człowieka („Na linie”, „Listy do prezydenta” – pokazywany na 6. edycji festiwalu Planete + Doc), którego najnowszy film „Powrót na Plac Wolności”, wyreżyserowany wspólnie z Torsteinem Grude, znajdzie się w programie tegorocznej edycji festiwalu.

 

14 maja 2012 odbędzie się masterclass austriackiego reżysera Michaela Glawoggera i współpracującego z nim od lat operatora Wolfganga Thalera. Wykład poprowadzi Michał Chaciński. Najnowszy film Glawoggera i Thalera – „Chwała dziwkom”, wystartuje w konkursie głównym festiwalu Planete + Doc o nagrodę Millennium oraz zawalczy o Canon Cinematography Award przyznawaną twórcy najlepszego obrazu. 3-godzinny wykład mistrzowski uzupełnią pokazy wszystkich trzech części „trylogii pracy” Michaela Glawoggera: „Megacities”, „Śmierć człowieka pracy” oraz „Chwała dziwkom”.

 

Tego samego dnia odbędzie się także wykład rosyjskiego reżysera Wiktora Kossakowskiego. Jego najnowszy film „Niech żyją Antypody!”, weźmie udział w konkursie głównym o Nagrodę Millennium i o nagrodę Canon Cinematography Award. Reżyser opowie uczestnikom wykładu o swojej wizji kina dokumentalnego, metodach pracy oraz zasadach, które sformułował w odniesieniu do filmowców stawiających pierwsze kroki w świecie dokumentu. Wykład mistrzowski poprowadzi operator filmowy Szymon Lenkowski.

 

Wykłady mistrzowskie organizowane są we współpracy z: MEDIA Desk Polska, firmą Canon, Szkołą Wajdy, Stowarzyszeniem Twórców Obrazu Filmu Fabularnego (PSC) oraz magazynem FilmPro. Osoby zainteresowane udziałem w masterclass mogą nadsyłać zgłoszenia do 17 kwietnia 2012 na masterclass@planetedocff.pl.

Doc Next

Pierwszego dnia festiwalu (11 maja 2012) w warszawskim kinie Luna zainaugurowana zostanie polska edycja międzynarodowego projektu Doc Next, warsztatów filmowych dla młodych filmowców organizowanych po raz pierwszy w Polsce wspólnie z Fundacją Inicjatyw Twórczych „ę”. W ich ramach odbędą się pokazy krótkometrażowych filmów młodych twórców dokumentalnych, spotkania z zaproszonymi gośćmi – filmowcami, ekspertami i teoretykami kina, a o oprawę muzyczną i wizualną zadbają DJe i VJe.

Konferencja o współczesnym dokumencie

Wspólnie ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej zostanie zorganizowana interdyscyplinarna konferencja naukowa „Między tradycją a mockumentary. Perypetie współczesnego dokumentu”, skierowana do osób reprezentujących różne dyscypliny naukowe, interesujących się kinem dokumentalnym, w tym studentów studiów licencjackich i magisterskich, doktorantów, pracowników uczelni oraz innych instytucji naukowych i kulturalnych.

 

W czasie konferencji uczestnicy zastanowią się nad specyfiką i kondycją współczesnego kina dokumentalnego (filmów dokumentalnych nakręconych po 1990 roku). Konferencji będą towarzyszyły projekcje oraz tematyczne panele dyskusyjne. Trwająca dwa dni konferencja odbędzie się 18 maja w Kinotece, a 19 maja w siedzibie SWPS. Termin zgłoszeń na konferencję upłynął 1 marca 2012.

9 edycja Planete+ Doc

9. festiwal Plante+ Doc odbędzie się w dniach 11-20 maja 2012 w warszawskich kinach: Kinoteka, Luna i Kino.Lab, w dniach 14-20 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu, a w ramach „weekendu z festiwalem Planete+ Doc” (11-13 maja) w kinach studyjnych w ponad 20 miastach w Polsce.

 

Widzowie tegorocznej edycji zobaczą takie filmy jak: „Projekt Nim” Jamesa Marsha, „Chwała dziwkom” Michaela Glawoggera, „Charlotte Rampling. Spojrzenie”, „Niech żyją Antypody!” Victora Kossakovsky’ego, „Ambasador” Madsa Brygera. W czasie festiwalu w CWS w Warszawie odbędzie się także wystawa prac i towarzysząca jej retrospektywa filmowa Haruna Farockiego, niemieckiego reżysera filmów dokumentalnych, artysty wideo i teoretyka filmowego.

Goście festiwalu

Gośćmi festiwalu będą m.in. brytyjska aktorka Charlotte Rampling, James Marsh – laureat Oscara za film „Człowiek na linie” i  rosyjski dokumentalista Victor Kossakovsky. W programie festiwalu znajdzie się także transmitowana na żywo rozmowa z kanadyjską pisarką, poetką i krytyczką literacką Margaret Atwood, której zbiór esejów „Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa” stanowił inspirację dla filmu „Dług” Jennifer Baichwal, pokazywanego w nowej sekcji tematycznej poświęconej filmom o literaturze i jej twórcach.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.planetedocff.pl.

 

Informacja prasowa

28.03.2012