Akademia Polskiego Filmu 19.02.2014

19 lutego rozpocznie się drugi semestr zajęć Akademii Polskiego Filmu w Warszawie i Krakowie. Uczestnicy APF zobaczą filmy „Matka Joanna od Aniołów” i „Nikt nie woła”.

„Matka Joanna od Aniołów”

 

Klasztor na polskich kresach w XVIII wieku. Do opętanej przez demony przeoryszy Joanny przyjeżdża na egzorcyzmy ksiądz Suryn, ale jego misja kończy się, gdy między nim a Joanną rodzi się spontaniczne uczucie. Chcąc ocalić Joannę, Suryn popełnia na niewinnych parobkach absurdalną zbrodnię, skazując tym samym swoją duszę na wieczne potępienie. Reżyserem filmu jest Jerzy Kawalerowicz. Premiera obrazu odbyła się 9 lutego 1961 roku. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Lucyna Winnicka.

„Nikt nie woła”

 

to trzeci pełnometrażowy film Kazimierza Kutza. Zrealizowany w 1960 dramat psychologiczny rozgrywa się wkrótce po zakończeniu II Wojny Światowej. Transport przesiedleńców, wśród których znajduje się Bożek, przybywa do Zielna. Podróż Bożka wyniknęła z chęci zerwania z podziemiem i ucieczki przed karą za niewykonanie rozkazu. Na Ziemiach Odzyskanych poznaje Lucynę. Pewnego dnia w miasteczku dostrzega Zygmunta – kolegę z organizacji, co prowokuje ucieczkę na wieś.

APF w Warszawie

Pierwsze w drugim semestrze zajęcia APF w Warszawie rozpoczną się o godz. 17.00 w kinie Kultura. Wykład przed projekcjami filmów poprowadzi dr hab. Seweryn Kuśmierczyk.

APF w Krakowie

Zajęcia Akademii Polskiego Filmu w Krakowie rozpoczną się o godz. 15.30 w 15.30 w auli A026 na Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego. Przed pokazem filmów opowie o nich dr Anna Taszycka.

Pozostałe miasta

Kolejne zajęcia w ramach Akademii Polskiego Filmu we Wrocławiu odbędą się 5 marca a 10 marca w Warszawie i 11 marca w Kielcach.

APF ze wsparciem PISF

Akademia Polskiego Filmu powstała z inicjatywy i środków PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji na stronie Akademii: www.akademiapolskiegofilmu.pl.

 

Paulina Bez

06.02.2014