Akademia Polskiego Filmu 24-26.11.2014

24, 25 i 26 listopada w Łodzi, Gliwicach, Tychach, Kielcach, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu odbędą się kolejne wykłady i projekcje polskich filmów w ramach Akademii Polskiego Filmu, inicjatywy PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

24 listopada „Słońce wschodzi raz na dzień” i „Żywot Mateusza” w Łodzi

 

Na najbliższych zajęciach Akademia Polskiego Filmu w Łodzi przedstawi filmy: „Słońce wschodzi raz na dzień” (1967) w reżyserii Henryka Kluby i „Żywot Mateusza” (1967) w reżyserii Witolda Leszczyńskiego. Wykład o filmach poprowadzi prof. Piotr Sitarski. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 17 w kinie Kinematograf.

25 listopada „Przygoda na Mariensztacie” i „Celuloza” w Gliwicach i Tychach

 

Na kolejnych zajęciach Akademia Polskiego Filmu w Gliwicach i Tychach pokaże filmy: „Przygoda na Mariensztacie” (1953) w reżyserii Leonarda Buczkowskiego oraz „Celuloza” (1953) w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. W Gliwicach wykład na temat filmów poprowadzi dr Ilona Copik.

25 listopada „Dziewczęta z Nowolipek” i „Strachy” w Kielcach

 

W najbliższym tygodniu Akademia Polskiego Filmu w Kielcach zaprezentuje filmy: „Dziewczęta z Nowolipek” (1937) w reżyserii Józefa Lejtesa oraz „Strachy” (1938) w reżyserii Karola Szołowskiego i Eugeniusza Cękalskiego. Wykład o filmach poprowadzi prof. Barbara Lena Gierszewska. Zajęcia rozpoczną się w kinie WDK o godzinie 17.

26 listopada „Wodzirej” i „Amator” w Krakowie

 

Tym razem Akademia Polskiego Filmu w Krakowie pokaże „Wodzireja” (1977) w reżyserii Feliksa Falka oraz „Amatora” (1979) w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Wykład o filmie poprowadzi mgr Katarzyna Wajda. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 15.30 w auli A026 Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego.

26 listopada „Indeks” i „Wielki bieg” w Warszawie

 

W ramach kolejnych zajęć Akademia Polskiego Filmu w Warszawie pokaże filmy: „Indeks” (1977) w reżyserii Janusza Kijowskiego oraz „Wielki bieg” (1981) w reżyserii Jerzego Domaradzkiego. Wykład o filmach poprowadzi prof. Marek Hendrykowski. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 17 w kinie Kultura.

26 listopada „Godziny nadziei” i „Człowiek na torze” we Wrocławiu

 

Kolejny tydzień Akademii Polskiego Filmu we Wrocławiu to filmy: „Godziny nadziei” (1955) w reżyserii Jana Rybkowskiego oraz „Człowiek na torze” (1956) w reżyserii Andrzeja Munka. O filmach opowie dr Marta Hauschild. Zajęcia we Akademii Polskiego Filmu we Wrocławiu odbywają się w kinie Nowe Horyzonty od godziny 17.

 

Akademia Polskiego Filmu powstała z inicjatywy i środków PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji na stronie Akademii: www.akademiapolskiegofilmu.pl

 

Magdalena Wylężałek

20.11.2014