Akademia Polskiego Filmu 27-29.10.2014

27, 28 i 29 października w Łodzi, Gliwicach, Tychach, Kielcach, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu odbędą się kolejne wykłady i projekcje polskich filmów w ramach Akademii Polskiego Filmu, inicjatywy PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

27 października „Świadectwo urodzenia” i „Pasażerka” w Łodzi

 

Akademia Polskiego Filmu w Łodzi przedstawi na najbliższych zajęciach filmy „Świadectwo urodzenia” (1961) w reżyserii Stanisława Różewicza oraz „Pasażerkę” (1963) w reżyserii Andrzeja Munka. Prelekcję na temat filmów poprowadzi dr Joanna Preizner. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 17 w kinie Kinematograf.

28 października „Jadzia” i „Znachor” w Gliwicach i Tychach

 

Na kolejnych zajęciach Akademii Polskiego Filmu widzowie w Gliwicach i Tychach zobaczą filmy: „Jadzia” (1936) w reżyserii Mieczysława Krawicza i „Znachor” (1937) w reżyserii Michała Waszyńskiego. W Gliwicach wykład na temat filmów wygłosi dr hab. Agnieszka Nieracka.

28 października „Pruska kultura”, „Mogiła Nieznanego Żołnierza” i „Mocny człowiek” w Kielcach

 

Na pierwszych w tym semestrze zajęciach Akademii Polskiego Filmu w Kielcach widzowie zobaczą: „Pruską kulturę” (1908) w reżyserii Mojżesza Towbina, „Mogiłę Nieznanego Żołnierza” (1927) w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego oraz „Mocnego człowieka” (1929) w reżyserii Henryka Szaro. Wykład o filmach poprowadzi prof. Barbara Lena Gierszewska. Zajęcia rozpoczną się w kinie WDK o godzinie 17.

29 października „Ziemia obiecana” w Krakowie i Warszawie

 

W tym tygodniu Akademia Polskiego Filmu w Krakowie i Warszawie pokaże „Ziemię obeicaną” (1974) w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wykład o filmie w Krakowie poprowadzi dr Agnieszka Morstin, gdzie zajęcia rozpoczną się o godzinie 15.30 w auli A026 Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego. W Warszawie prelekcję wygłosi dr Rafał Marszałek. Warszawskie spotkania Akademii Polskiego Filmu odbywają się w kinie Kultura. Początek o godzinie 17.

29 października „Jadzia” i „Znachor” we Wrocławiu

 

Kolejny tydzień Akademii Polskiego Filmu we Wrocławiu to filmy: „Jadzia” (1936) w reżyserii Mieczysława Krawicza oraz „Znachor” (1937) w reżyserii Michała Waszyńskiego. O filmach opowie Piotr Czerkawski. Zajęcia we Akademii Polskiego Filmu we Wrocławiu odbywają się w kinie Nowe Horyzonty od godziny 17.

 

Akademia Polskiego Filmu powstała z inicjatywy i środków PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji na stronie Akademii: www.akademiapolskiegofilmu.pl.

 

Magdalena Wylężałek

23.10.2014