Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy

Trwają zapisy na cykl wykładów Akademii Polskiego Filmu w Kinie MUZ o inspiracjach malarskich w filmach Andrzeja Wajdy.

Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy

W programie projekcje 12 filmów fabularnych – od „Pokolenia” (1954 r.) do „Tataraku” (2009 r.) oraz filmu dokumentalnego „Andrzej Wajda. Muzeum wyobraźni. Inspiracje”, reż. Andrzej Wajda i Marek Brodzki (zostanie pokazany w Kinie MUZ 13 kwietnia, tydzień po oficjalnej premierze).

– Tęskniłem, żeby być malarzem, bo wydawało mi się, że to jest moje przeznaczenie. – wspominał Andrzej Wajda.Trzy lata studiowałem w Akademii. Pod koniec trzeciego roku zdałem sobie sprawę, że nie mogę odnaleźć siebie i wtedy przypadkowo przeczytałem gdzieś w gazecie, jakimś tygodniku, że Szkoła Filmowa poszukuje studentów. No i wtedy zdecydowałem się porzucić Kraków i jechać do Łodzi.

Andrzej Wajda nie został malarzem, ale malarstwo w jego filmach jest obecne w formie cytatów i różnego rodzaju nawiązań. Inspirująca była dla niego twórczość m.in.: Andrzeja Wróblewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Artura Grottgera, Maksymiliana Gierymskiego, Jana Matejki, Edwarda Hoppera, Theodore’a Gericaulta, Francisca Goyi.  

Wykładowcy

Wykładowcy APF Kino MUZ – zarówno filmoznawcy, jak i historycy sztuki – dokonają analizy filmów Andrzeja Wajdy pod kątem inspiracji i nawiązań malarskich, zestawiać będą kadry z obrazami i zastanawiać się, jak te cytaty malarskie wpływają na interpretację filmów. Wykłady poprowadzą m.in.: prof. Krzysztof Kornacki, prof. Tadeusz Miczka, prof. Tadeusz Lubelski.

Start 24 lutego 2016

Karnet na zajęcia uprawnia także do wstępu do Muzeum Narodowego przez cały czas trwania kursu. Zajęcia będą odbywały się w środy (od 24 lutego) o godzinie 17.00 w Kinie MUZ w Muzeum Narodowym.

Zajęcia „Akademia Polskiego Filmu KINO MUZ Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy” są przedmiotem ogólnouniwersyteckim UW (4 punkty ECTS), ale będą również otwarte dla wolnych słuchaczy. Karnety można kupić w kasach Muzeum Narodowego.

Więcej informacji: http://akademiapolskiegofilmu.pl/pl/akademia-polskiego-filmu/apf-kino-muz-malarstwo-w-filmach-andrzeja-wajdy

Informacja prasowa

27.01.2016