Akademia Zawodowców na Kameralnym Lecie

Akademia Zawodowców to cykl wykładów, które będą miały miejsce w ramach 9. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato. Poprowadzą je specjaliści z poszczególnych dziedzin filmowych. Wykłady będą odbywać się w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu, Łaźni – Radomskim Klubie Środowisk Twórczych oraz w Pawilonach Rosa.

Scenariusz w filmie fabularnym

Pierwszego dnia festiwalu, 3 lipca 2016, opiekunowie warsztatów Kameralnego Lata: Marcin Bortkiewicz i Kuba Czekaj poprowadzą warsztat „Scenariusz w filmie fabularnym”. Słuchacze poznają praktyczne wskazówki dotyczące pracy nad scenariuszem filmowym – m.in.: zasady budowania struktury dramaturgicznej, tworzenia dialogów czy kreowania konstrukcji psychologicznej bohaterów.

Szkolenie techniczne dotyczące pracy z kamerą

W poniedziałek 4 lipca w Pawilonach Rosa odbędzie się „Szkolenie techniczne dotyczące pracy z kamerą”. Uczestnicy poznają podstawowe techniki realizacji obrazu filmowego. Wykład będzie dotyczył zarówno obsługi profesjonalnych kamer, jak i świadomego operowania prostymi urządzeniami mobilnymi, takimi jak telefon, amatorska kamera i aparat fotograficzny. Poprowadzą go Tomasz Pyrak i Krystian Dulewicz.

Warsztat kompozytora muzyki filmowej

Na temat roli muzyki w filmie opowiedzą Stan Breckenridge i Pamela Howland w trakcie wykładu „Warsztat kompozytora muzyki filmowej”. Uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda proces przygotowania muzyki filmowej, jaką rolę odgrywa muzyka w odbiorze filmu i jakich środków można użyć, by zbudować odpowiedni nastrój i wpłynąć na percepcję widza. Wykład prowadzony będzie w języku angielskim.

Postprodukcja dźwięku w filmie fabularnym

O „Postprodukcji dźwięku w filmie fabularnym” opowie doświadczona reżyserka dźwięku Dorota Nowocień. W trakcie warsztatu uczestnicy zapoznają się z poszczególnymi elementami towarzyszącymi postprodukcji filmu, ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką w tym procesie odgrywa praca nad dźwiękiem. Spotkanie odbędzie się 6 lipca. Tego samego dnia Anna Mucha będzie w ramach autorskiego spotkania zastanawiać się, gdzie leży granica między aktorem a celebrytą.

Specyfika pracy aktora filmowego

7 lipca Antoni Królikowski zapozna uczestników ze „Specyfiką pracy aktora filmowego” oraz podstawami procesu przygotowywania się do roli. Zaprezentuje elementy zajęć prowadzonych w szkołach aktorskich, takie jak praca nad głosem, interpretacja tekstu, technika mowy i plastyka ruchu. Ponadto uczestnikom przybliżone zostają warunki panujące na profesjonalnym planie filmowym oraz techniczne i organizacyjne aspekty zawodu aktora.

Praca z aktorem na planie filmowym

W piątek, 8 lipca w ramach wykładu „Praca z aktorem na planie filmowym” Rafael Lewandowski opowie o specyfice zawodu reżysera filmowego, jego zadaniach na planie oraz procesie przygotowywania filmu fabularnego. Przybliżone zostaną zagadnienia związane ze współpracą reżysera z poszczególnymi członkami ekipy filmowej – ze szczególnym uwzględnieniem współpracy reżysera z aktorem.

Jak zdobyć pierwszą pracę w branży filmowej

Tego samego dnia słuchacze będą mogli dowiedzieć się od Derricka Ogrodnego „Jak zdobyć pierwszą pracę w branży filmowej”. Amerykanin polskiego pochodzenia z ponad 20-letnim międzynarodowym doświadczeniem w branży filmowo-telewizyjnej, podzieli się z uczestnikami Kameralnego Lata wskazówkami, które pomogą postawić pierwszy krok w tej wymagającej branży.

Praca scenarzysty a polski rynek filmowy

Ostatniego dnia festiwalu, 9 lipca, w ramach wykładu „Praca scenarzysty a polski rynek filmowy” Cezary Harasimowicz opowie o praktycznej stronie zawodu scenarzysty. Słuchacze poznają wymagania, szanse i ograniczenia polskiego rynku filmowego, drogę od pomysłu do sprzedaży tekstu, udział scenarzysty w procesie realizacji filmu oraz różne modele i metody współpracy scenarzysty z reżyserem i producentem filmowym.

Liczba miejsc na każdym z wykładów jest ograniczona.

Wstęp na wszystkie wykłady jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji elektronicznej. Należy wysłać wiadomość na adres biuro@filmforum.pl z nazwą wykładu w tytule, imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu w treści. Kryterium przyjęcia na wykłady będzie kolejność zgłoszeń.

9. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato odbędą się w Radomiu w dniach 3-9 lipca 2016 roku.

Więcej informacji na stronie festiwalu Kameralne Lato.

Informacja prasowa

27.06.2016