„Aktorki polskiego filmu”

Aktorki filmu polskiego

Bohaterki albumu „Aktorki polskiego filmu”. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

Wczoraj w warszawskim kinie Kultura odbyła się premiera albumu „Aktorki polskiego filmu”. Wieczór uświetniły swoją obecnością gwiazdy kina, których zdjęcia znalazły się w albumie.

– Filmoteka rozpoczęła prace digitalizacyjne nad kilkuset tysiącami fotosów dotyczących polskiego kina. Chcemy je zachować dla następnych pokoleń. Więc kiedy wydawcy przyszli do mnie z propozycją projektu albumu, nie wahałem się ani chwili. Wynika to z przekonania, że ilość musi zacząć przechodzić w jakość. Chodzi o to, żeby powstawały projekty, które na historię filmu będą patrzyły pod różnym kątem. Myślę, że album to bardzo udana i ciekawa inicjatywa. Gratuluję autorom – mówił prof. Tadeusz Kowalski, dyrektor Filmoteki Narodowej.

– Jako wydawca serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc w przygotowaniu albumu – dodała Elżbieta Jasztal z wydawnictwa Rosner.

„Aktorki polskiego filmu” to prezentacja biografii i dokonań artystycznych pięćdziesięciu pięciu polskich aktorek, od czasów przedwojennych aż do dziś. Wybór jest wypadkową dwóch opinii. Pierwszą z nich uzgodniło jury złożone z cenionych przedstawicieli filmowych dziedzin: pisarza i scenarzysty Janusza Głowackiego, operatora i reżysera Sławomira Idziaka, producenta i reżysera Michała Kwiecińskiego, reżysera Borysa Lankosza, aktora i reżysera Bogusława Lindy. Na drugi, dopełniający, wybór złożyły się głosy internautów portalu Filmweb.

Fotograficzne portrety aktorek wyszły spod ręki mistrzów również kilku pokoleń. W albumie znalazły się prace m.in.: Piotra Bujnowicza, Edwarda Hartwiga, Krzysztofa Gierałtowskiego, Zofii Nasierowskiej, Renaty Pajchel, Wojciecha Plewińskiego, Tadeusza Rolke.

Wydawcą „Aktorek polskiego filmu” jest Wydawnictwo Rosner i Wspólnicy. Album otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

16.12.2010