„Ale Kino! Industry Pro”: Polish Films in Development

Spotkanie Polish Films in Development było jednym z punktów programu „Ale Kino! Industry Pro”, po raz pierwszy towarzyszącemu 34. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu.

Wzrost popularności kinem dla młodego widza i widowni familijnej w Polsce

 „W 2016 r. Polski Instytut Sztuki Filmowej ustanowił specjalną komisję, której zadaniem jest ocena projektów filmów skierowanych do młodego widza i widowni familijnej. Wprowadzenie tej zmiany do Programów Operacyjnych PISF było jedną z pierwszych decyzji Magdaleny Sroki, dyrektor Instytutu. Pierwszy rok działalności nowej komisji dowiódł, że pomysł utworzenia specjalnej komisji oceniającej filmy dla młodego widza był trafiony i cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony producentów, którzy w każdej kolejnej sesji zgłaszali coraz więcej projektów filmów familijnych. Powodem do zadowolenia jest też to, że na efekty pracy nowej komisji nie będziemy musieli długo czekać. Po zdjęciach są już np. twórcy filmu »Tarapaty«, który uzyskał wsparcie w ramach tego programu w pierwszej sesji 2016. Trzymam kciuki za rodzimych producentów i ich projekty oraz życzę naszej polskiej widowni wielu wspaniałych polskich filmów familijnych” – mówiła Izabela Kiszka-Hoflik, pełnomocnik dyrektor PISF kierująca działem Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych.

Polskie projekty filmów familijnych prezentowanych podczas spotkania

  • Zofia Jaroszuk, Animoon – „Święta Muminków”,
  • Dorota Kędzierzawska i Artur Reinhart, Kid Film – „Żużel”,
  • Agnieszka Dziedzic, Koi Studio – „Tarapaty”,
  • Kasia i Rafał Kosik, Lollipop films – „Julka”,
  • Robert Jaszczurowski, Grupa Smacznego – „Squeek”,
  • Wojciech Stuchlik, AB Film Productions – „Za niebieskimi drzwiami” – film można obecnie oglądać na ekranach polskich kin,
  • Małgorzata Domin, Domino Films – „Skarbek” (projekt filmu zaprezentował w Poznaniu Michał Kowalik),
  • Anja Šošić, Human Ark – „Podróż smokiem Diplodokiem”,
  • Magdalena Rychła, Begood films – „Detektyw Bastek na tropie kościotrupa”.

1. edycja wydarzenia branżowego „Ale Kino! Industry Pro” odbyła się w Poznaniu w dniach 1-3 grudnia podczas 34. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

05.12.2016