„Ale Kino! Industry Pro” w Poznaniu

1 grudnia 2016 r., w ramach 34. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!, rozpoczęło się wydarzenie branżowe „Ale Kino! Industry Pro”. Projekt współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej potrwa do 3 grudnia.

„Na przestrzeni kilku ostatnich lat możemy zauważyć rosnące zainteresowanie polskich twórców produkcją filmów dla młodego widza. Jako festiwal Ale Kino! chcemy dołożyć swoją cegiełkę w rozwój kina familijnego w Polsce i dlatego postanowiliśmy stworzyć tutaj miejsce, gdzie będziemy mogli dzielić się swoimi doświadczeniami oraz czerpać wiedzę od profesjonalistów, którzy od wielu lat tworzą kino skierowane do młodej widowni” – mówił podczas inauguracji wydarzenia „Ale Kino! Industry Pro” dyrektor festiwalu Jerzy Moszkowicz.

Na początek spotkanie z norweskim reżyserem Arne Lindtnerem Næssem

Wydarzenie rozpoczął wykład norweskiego twórcy dziecięcego kina aktorskiego. Podczas spotkania z Arne Lindtnerem Næssem, twórcą m.in. popularnej serii filmów dziecięcych o Kacprze i Emmie, uczestnicy mieli okazję poznać tajniki pracy reżysera na planie z dziećmi i zwierzętami. Dowiedzieli się także, o czym powinni pamiętać pisząc scenariusz filmu familijnego. Niejednokrotnie reżyser zwracał uwagę na to, że robiąc film w Norwegii, z łatwością może on być zrozumiany na całym świecie, ponieważ „Dzieci mogą się różnić w wyglądzie zewnętrznym, ale w środku wszystkie są takie same”. Norweski twórca podzielił się również swoimi przemyśleniami dotyczącymi pracy na Węgrzech i w Egipcie, gdzie powstała część jego filmów.

Spotkania i prezentacje projektów

W kolejnych dniach na uczestników wydarzenia czekają spotkania ze światowymi twórcami kina dziecięcego (Mini Master Classes). Jednym z punktów programu jest również prezentacja projektów polskich filmów dla dzieci i młodzieży „Polish Films in Development”, znajdujących się na różnych etapach produkcji lub developmentu. Lista twórców, którzy zaprezentują swoje projekty dostępna jest na stronie: www.alekino.com/industry-pro-sekcje.

Współpraca z programem Kino Dzieci.Pro

Na zakończenie wydarzenia „Ale Kino! Industry Pro”, w ramach współpracy z Kino Dzieci.Pro, odbędzie się wykład „Characteristics of the children film market – most important elements of a producers work” prowadzony przez Ronalda Kruschaka, członka Niemieckiej Akademii Filmowej, producenta filmów dziecięcych i młodzieżowych.

O projekcie „Ale Kino! Industry Pro”

Wydarzenie przeznaczone jest dla polskiego środowiska filmowego, ze szczególnym uwzględnieniem studentów szkół filmowych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju polskiego kina dla dzieci i młodzieży oraz:

  • poszerzenie kompetencji zawodowych twórców (scenarzystów i reżyserów), producentów i dystrybutorów filmowych,
  • stworzenie miejsca wymiany idei i doświadczeń dotyczących realizacji filmów dla dzieci i młodzieży pomiędzy profesjonalistami a studentami, którzy rozpoczynają swoją przygodę z filmem dla dzieci,
  • umożliwienie prezentacji pomysłów scenariuszowych i realizacyjnych oraz dyskusji na ich temat na forum złożonym z profesjonalistów z różnych krajów, szczególnie tych, gdzie istnieje rozwinięty system produkcji filmów dla dzieci i młodzieży,
  • ułatwienie nawiązywania relacji zawodowych pomiędzy uczestnikami,
  • ułatwienie nawiązywania i rozwoju koprodukcji.

Wydarzenie „Ale Kino! Industry Pro” odbywa się w Poznaniu po raz pierwszy.

Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie: www.alekino.com/industry-pro-info

Magda Wylężałek

02.12.2016