Ale Kino! w Poznaniu

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! – największa taka impreza w Polsce – potrwa od 6 do 13 grudnia.


Ale Kino! to największe wydarzenie filmowe dla młodej widowni w Polsce. W tym roku festiwal obchodzi 40. urodziny – istnieje od 1969 r., początkowo był organizowany co dwa lata. Od połowy lat 90. odbywa się co roku i jest imprezą międzynarodową.

W czasie tegorocznego Festiwalu odbędzie się ponad 90 seansów, na których pokazanych zostanie ponad 130 filmów z różnych części świata.

W konkursie o Złote Koziołki dla filmu dla dzieci walczy 8 filmów fabularnych i 20 krótkometrażowych. O Złote Koziołki dla filmu dla młodego widza konkuruje 8 filmów fabularnych i 30 krótkometrażowych.
Nagrodę specjalną festiwalu – Platynowe Koziołki – organizatorzy postanowili przyznać Filmotece Szkolnej, wielkiej inicjatywie edukacyjnej PISF skierowanej do uczniów i nauczycieli.

Jedną z największych imprez towarzyszących festiwalowi będzie „Akcja Animacja! Przystanek Poznań 40″. Będzie można zobaczyć m.in. widowisko multimedialne „Bajkowa muzyka”, czyli Bolka i Lolka, Reksia oraz Pomysłowego Dobromira z nową muzyką wykonywaną na żywo. Zagrają zespoły: „Me, Myself and I”, „Małe Instrumenty”, „Kapela Zamku Rydzyńskiego” i multiinstrumentalista Rafał Zapała.

Festiwal przypomni też polskie filmy animowane dla dzieci nagradzane Koziołkami w 40-letniej historii imprezy.

Będzie również sekcja „Ale Kino! Z piłką” – przegląd filmów futbolowych. W programie m.in. „Zabić sędziego”, belgijski dokument o pracy sędziów na EURO 2008 (w tym o postaci sędziego Webba); „Przeklęte United”, fabularyzowana biografia legendarnego trenera Briana Clough’a, „Droga do San Diego”, argentyńska opowieść o niezwykłej podróży fana Maradony, a także obraz o nim samym, „Maradona by Kusturica”, nakręcony przez wybitnego reżysera Emira Kusturicę.

Można będzie wziąć udział w halowym turnieju piłki nożnej o Puchar Ale Kino!

W czasie festiwalu odbędzie się forum dyskusyjne „Koniecznie dla dzieci” -rozmowa o przyszłości polskiego kina animowanego dla najmłodszych.

Drugie forum – „Wyjątkowe festiwale” – będzie dyskusją o przyszłości Festiwalu z udziałem m.in. zaproszonych gości z zagranicy, reprezentujących inne festiwale filmów animowanych.

 

Szczegóły na stronie: www.alekino.com

 

30.11.2009