Aleksandra Terpińska zwycięża konkurs „Przypadek”

W piątek 29 lipca, podczas MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, poznaliśmy zwycięzców konkursu scenariuszowego „Przypadek”, zorganizowanego przez Telewizję Kino Polska, Studio Filmowe TOR, Studio Munka-SFP i Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych. Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Zanussiego wybrało tekst „Najpiękniejsze fajerwerki ever” autorstwa Aleksandry Terpińskiej.

„Najpiękniejsze fajerwerki ever”

to historia trójki przyjaciół przed trzydziestką, w których wygodne, wielkomiejskie życie wkracza gwałtowny polityczny konflikt, szybko eskalujący w stan przypominający wojnę domową. Inspiracją dla autorki była między innymi sytuacja na Ukrainie.

„Mieliśmy na głowie milion drobnych spraw, kiedy tuż obok nas zaczęła toczyć się wojna. Spędziłam wiele godzin na rozmowach i rozmyślaniach o tym, co by było, gdyby ta sytuacja wydarzyła się w Polsce”  – mówi Aleksandra Terpińska. Film nie ogranicza się do polityki – autorce w krótkim scenariuszu udało się też opowiedzieć frapującą historię miłosną.

Konkurs „Przypadek”

Spośród wielu zgłoszonych prac jury wybrało w czerwcu cztery najciekawsze. „Finałowe prace łączy subtelność nawiązania do Kieślowskiego” – zauważa Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska. „Najlepsze teksty brały z oryginału raczej sposób traktowania bohaterów i uważność na szczegół niż gotowe rozwiązania narracyjne.” Autorzy finałowych prac zostali zaproszeni do Wrocławia, by wraz z wybranymi reżyserami osobiście zaprezentować swoje projekty. „Prezentacje w formie pitchingów miały dla nas kluczowe znaczenie – dawały możliwość poznania reżyserów, ich sposobu myślenia o nadesłanym tekście” – ocenia Joanna Szymańska, producentka filmowa i członkini jury konkursu. – „Zespół „Fajerwerków” zaprezentował się najlepiej, a ich scenariusz jest naszym zdaniem najbardziej obiecującą podstawą przyszłego filmu.”

Ogłoszony w marcu konkurs na krótkometrażowy, współczesny scenariusz inspirowany „Przypadkiem” był jednym z elementów obchodów Roku Kieślowskiego. Zwycięski scenariusz zostanie skierowany do produkcji i zaprezentowany prawdopodobnie już podczas grudniowych Europejskich Nagród Filmowych. O kolejnych wydarzeniach w ramach obchodów Roku Kieślowskiego można przeczytać na stronie rokkieslowskiego.pl.

Informacja prasowa

01.08.2016