Aleksiej Bałabanow gościem Sputnika

Organizatorzy 4. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”, który rozpocznie się 4 listopada zapraszają na spotkania z twórcami kina rosyjskiego podczas tej imprezy.

 

Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie Aleksiej Bałabanow, którego twórczości zostanie poświecona jedna z retrospektyw festiwalowych. Będzie to pierwsze spotkanie sławnego reżysera z polskimi dziennikarzami i widzami.

 

Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” jest corocznym wydarzeniem prezentującym zarówno najnowsze i najbardziej odważne kino artystyczne jak i klasyczne filmy, współczesne i pochodzące jeszcze z okresu radzieckiego.

 

Podczas tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 4 – 14 listopada, zaprezentowane zostanie ok. 100 filmów. Pokazom towarzyszyć będą wystawy, koncerty, spotkania i panele dyskusyjne. Wśród gości Festiwalu „Sputnik nad Polską” znajdą się najważniejsze postacie rosyjskiej kinematografii. Oprócz pokazów konkursowych oraz retrospektyw wielkich reżyserów, widzowie będą mieli możliwość po raz pierwszy obejrzeć wielkobudżetowe kino rosyjskiego mainstreamu i wziąć udział w kilku sekcjach tematycznych.

W tym roku Festiwal zaangażuje się także w obchody ważnych dla rosyjskiej kultury rocznic – 150 rocznicy urodzin Antoniego Czechowa, 65 rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej, 30 lat od śmierci Włodzimierza Wysockiego i 20 lat od śmierci Wiktora Coja, legendarnego lidera grupy KINO.

 

Atrakcją dla najmłodszych widzów będą pokazy radzieckich i rosyjskich kreskówek w ramach pokazów „Małego Sputnika”.

 

Kontynuacją warszawskiego Sputnika będą jego repliki w około trzydziestu największych polskich miastach. Odbędą się wówczas pokazy najciekawszych filmów Festiwalu.

Więcej informacji już wkrótce na stronie www.sputnikfestiwal.pl.

 

 

Informacja prasowa

30.08.2010