„Alisa w krainie wojny” nagrodzona w Meksyku

Film w reżyserii Alisy Kovalenko i Liubov Durakovej „Alisa w krainie wojny” otrzymał nagrodę główną „Breaking Docs” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych DocsMX w Meksyku.

Nagroda główna dla filmu „Alisa w krainie wojny”

Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych DocsMX w Meksyku jest kolejną nagrodą dla filmu „Alisa w krainie wojny” w reżyserii Alisy Kovalenko i Liubov Durakovej. Wcześniej film otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Agadirze (Maroko) za „pokazanie wojny w niewyobrażalnych scenach jak z filmów fabularnych, łączących w sobie intymne, osobiste przeżycia i politykę”.

„Alisa w krainie wojny”

Film „Alisa w krainie wojny” przedstawia, życie 26-letniej studentki szkoły filmowej w Kijowie, od czasu Euromajdanu do wojny na Wschodzie Ukrainy. Jest to emocjonalny dziennik młodej kobiety zagubionej w niestabilnym świecie. Żywy obraz jej tragicznych doświadczeń, uczuć i obaw. Alisa była w niewoli u separatystów, którzy myśleli, że jest szpiegiem ukraińskiej armii. Była nie tylko reżyserem, stała się też uczestnikiem wydarzeń. „Alisa w krainie wojny” to także film o miłości Alisy i jej chłopaka francuskiego dziennikarza. Czy ich miłość przetrwa tę dramatyczną próbę?

Projekt „Młodzi o młodych”

Producentem filmu współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jest Fundacja Dokument i Świat, a koproducentami TVP 2 i Belsat. Scenariusz powstał w ramach projektu „Młodzi o młodych” realizowanego przez Fundację Dokument i Świat przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Fundacji Sunduk.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych DocsMX w Meksyku odbył się w dniach 13-22 października 2016 r.

Więcej informacji o filmie można znaleźć na stronie: www.alisa.org.pl

Pełna lista zwycięzców dostępna jest na stornie: http://docsmx.org/eng/winners-at-the-11th-docsmx/.

Informacja prasowa

28.10.2016