„Alisa w krainie wojny” nominowana do nagrody EDA

Film dokumentalny „Alisa w krainie wojny” zrealizowany przez Liubow Durakową i Alisę Kowalenko został nominowany do nagrody Alliance of Women Film Journalists EDA.

Nagroda EDA

Ta prestiżowa nagroda jest przyznawana przez międzynarodowe stowarzyszenie krytyczek filmowych, kobietom reżyserkom lub bohaterkom filmów dokumentalnych. Jej celem jest wspieranie filmów tworzonych przez kobiety lub opowiadających o kobietach. Nagrody zostaną wręczone 25 listopada podczas festiwalu IDFA, który drugi rok z rzędu współpracuje ze stowarzyszeniem Alliance of Women Film Journalists. W zeszłym roku do nagrody EDA dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego Zrealizowanego przez Kobiety były nominowane filmy „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak i „Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki.

Dokument na festiwalu IDFA

Na początku października „Alisa w krainie wojny” została zakwalifikowana do pokazów konkursowych największego w świecie festiwalu dokumentalnego IDFA 2015 w Amsterdamie. Spośród kilkuset zgłoszonych filmów do konkursu debiutów wybrano 15.

Projekt „Młodzi o młodych”

Film powstał w ramach projektu „Młodzi o młodych”, który został zorganizowany w 2014 r. przez Fundację Dokument i Świat specjalizującym się w działaniach edukacyjnych dla młodych filmowców. W ramach projektu najzdolniejsi ukraińscy, białoruscy i polscy filmowcy otrzymali szansę na realizację swoich wymarzonych filmów dokumentalnych. Jak piszą twórcy: czas realizacji projektu zbiegł się z historycznymi wydarzeniami Euromajdanu, a owocem było 15 scenariuszy i zwiastunów filmowych, głównie o aktualnej ukraińskiej rzeczywistości. Pięć z nich jest już w trakcie realizacji jako europejskie koprodukcje. Dwa ukończone już zdobywają nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych, a zakwalifikowanie filmu „Alisa w krainie wojny” do konkursu IDFA 2015 jest największym sukcesem młodych dokumentalistów w ukraińskiej kinematografii.

„Alisa w krainie wojny”

Tytułową bohaterką filmu jest studentka szkoły filmowej w Kijowie, Alisa Kovalenko. „Alisa w krainie wojny” przedstawia życie Alisy od czasu Euromajdanu do wojny na wschodzie Ukrainy. Jest to emocjonalny dziennik młodej kobiety zagubionej w niestabilnym świecie. Żywy obraz jej tragicznych doświadczeń, uczuć i obaw. Alisa z obserwatora stopniowo zamienia się w uczestnika dramatycznych wydarzeń. Podczas filmowania trafiła do niewoli separatystów, którzy myśleli że jest szpiegiem ukraińskiej armii. Jest to także film o miłości Alisy i młodego francuskiego dziennikarza, która zrodziła się na Majdanie. O dramatycznym konflikcie pomiędzy uczuciem i wojną. Czy ich miłość przetrwa tę trudną próbę?

Producentem filmu jest Fundacja Dokument i Świat. TVP2 i Belsat są koproducentami. „Alisa w krainie wojny” powstała ze wsparciem PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Więcej informacji o filmie można znaleźć na stronie: www.alisa.org.pl

Informacja prasowa

22.10.2015