Amerykańscy filmowcy w poszukiwaniu lokacji w Polsce

We wrześniu odbyła się wizyta studyjna grupy amerykańskich location managerów, którzy przyjechali do Polski na zaproszenie Film Commission Poland. Celem wizyty było zapoznanie filmowców zza oceanu z potencjałem polskich lokacji oraz infrastruktury filmowej.

Amerykańscy filmowcy w poszukiwaniu lokacji w Polsce

„Zależało nam na przyjeździe profesjonalistów, którzy związani są z dużymi i średnimi studiami filmowymi w USA, ale pracują także przy produkcjach, które można byłoby zaadoptować do polskich warunków lokacyjnych i produkcyjnych” – wyjaśnia Tomasz Dąbrowski, szef Film Commission Poland, które zorganizowało wizytę.

Uczestnikami FAM Tour (ang. familirization tour) byli doświadczeni location managerowie, którzy funkcjonują w amerykańskim przemyśle filmowym od wielu lat i mają za sobą pracę na planie takich produkcji jak: „Star Trek”, „Mission: Impossible”, „Aviator”, „Wyspa Tajemnic”, „Incepcja”, „Mroczny Rycerz powstaje”, „Aż poleje się krew”, „Moneyball”, „Bezsenność w Seattle”, „Sicario” czy „Igrzyska śmierci”.

Podczas tygodnia spędzonego w Polsce siedmioosobowa grupa, w skład której weszli Lori Balton, Becky Brake, Robin Citrin, Todd Christensen, Dow Griffith, John Hutchinson oraz dziennikarz branżowego portalu The Location Guide – Thomas Deehan, zobaczyła lokacje w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i okolicach, Katowicach oraz Krakowie. Dzięki współpracy z Grupą ATM możliwa była wizyta w podwrocławskim studiu filmowym oraz lot helikopterem nad dolnośląskimi lokacjami takimi jak Góry Sowie, zamek w Książu, pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, Wałbrzych czy Twierdza Srebrna Góra.

Zróżnicowane lokacje

„Polska oferuje niesamowite zróżnicowanie lokacji, od głębin podziemnej łódzkiej rzeki i Kopalni Soli »Wieliczka«, po szybowanie ponad lasami, polami, zamkami i fortami. Do tego dochodzą hektary historycznych lokacji przemysłowych, fabryk zaadaptowanych na nowatorskie hotele, dziewiętnastowieczne kamienice. Poczucie historii i zadziwienia towarzyszące nam na każdym kroku było onieśmielające. Nie zawaham się polecić Polski w przyszłych projektach” – opisuje swoje wrażenia Lori Balton, była przewodnicząca Location Managers Guild International (LMGI) i członkini Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Spotkanie przedstawicieli polskiej i amerykańskiej branży filmowej

Amerykańscy filmowcy mieli także okazję poznać przedstawicieli polskiej branży filmowej – producentów, polskich location managerów, przedstawicieli krajowych oraz regionalnych instytucji filmowych.

„Wierzę, że wypełniliśmy misję i że zyskaliśmy w USA nie tylko nowych przyjaciół, ale również skutecznych ambasadorów naszego kraju, którzy dzięki zdobytej wiedzy i swoim kontaktom będą mogli nie tylko zainteresować, ale też przyciągnąć do Polski poważne produkcje amerykańskie” – podsumowuje Tomasz Dąbrowski.

Wizyta została sfinansowana ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz zorganizowana przy współpracy Mazovia Warsaw Film Commission, Łódź Film Commission, Wroclaw Film Commission i Krakow Film Commission.

Na podstawie informacji prasowej 

27.09.2016