Amerykańska Nowa Fala w polskim plakacie filmowym

Do 27 lipca w Muzeum Kinematografii w Łodzi można oglądać wystawę Amerykańska Nowa Fala w polskim plakacie filmowym.

Amerykańska Nowa Fala w polskim plakacie filmowym

Wystawa Amerykańska Nowa Fala w polskim plakacie filmowym, została przygotowana przez Muzeum Kinematografii. Jej pierwsza odsłona miała miejsce w styczniu 2014 roku podczas 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kustendorf w Mokrej Gorze w Serbii, którego założycielem i dyrektorem jest Emir Kusturica. Była to już druga ekspozycja prezentowana przez Muzeum Kinematografii w ramach tego festiwalu. W zeszłym roku została zaprezentowana wystawa „Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć”.

Ponad 30 plakatów

Wystawa Amerykańska Nowa Fala w polskim plakacie filmowym składa się z ponad trzydziestu wyselekcjonowanych plakatów. Są to wyjątkowe i bardzo cenne egzemplarze z lat 60. i 70. XZ wieku, autorstwa takich polskich artystów jak: Jakub Erol, Waldemar Świerzy, i Andrzej Pągowski.

Prezentacja walorów artystycznych polskich plakatów filmowych

Celem wystawy, oprócz ukazania wycinka historii amerykańskiego filmu, jest przede wszystkim prezentacja walorów artystycznych polskich plakatów filmowych. Dotyczy to szczególnie odmiennego spojrzenia artystów z naszego kręgu kulturowego na fabułę i temat filmów, które mieli zilustrować. Jest to również doskonała okazja, aby po raz kolejny obejrzeć wspaniały dorobek Polskiej Szkoły Plakatu, która nie tylko reklamowała film, ale przede wszystkim wchodziła w interakcję z odbiorcą poprzez siłę skojarzeń i metafor, w których bardzo często przemycane były również treści polityczne i społeczne.

 

Więcej informacji o wystawie na stronie: www.kinomuzeum.pl

 

Na podstawie informacji prasowej

09.07.2014