Andrzej Seweryn najlepszym aktorem w Locarno!

Andrzej Seweryn najlepszym aktorem 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno! Aktor został nagrodzony statuetką Lamparta za rolę Zdzisława Beksińskiego w filmie „Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego.

Polska premiera filmu odbędzie się podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Obraz trafi do polskich kin 30 września.

17 tytułów w Konkursie Głównym 69. MFF w Locarno oceniało jury w składzie: Arturo Ripstein, Kate Moran, Rafi Pitts, Rodrigo Teixeira oraz Wang Bing.

Twórcami tej roli jest wiele osób

Tak o swojej roli i pracy nad „Ostatnią Rodziną” mówił Andrzej Seweryn w rozmowie wideo dla PISF z twórcami filmu: – Kiedy pierwszy raz zobaczyłem obrazy Beksińskiego w latach 60., 70. zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Kiedy teraz wróciłem po latach do tych oryginałów, reprodukcji, kiedy wszedłem w to, to przypomniały mi się tamte lata i bardzo się cieszę, że tak wspaniałą twórczość będziemy, w jakimś sensie, pokazywali. Ja mam scenariusz napisany przez pana Bolesto, który jest fantastycznym scenariuszem. Mam znakomitego reżysera Janka Matuszyńskiego, mam operatora, autora zdjęć Kacpra Fertacza i mam wreszcie wspaniałych partnerów Olę Konieczną, Dawida Ogrodnika, to ci najbliżsi i wszystkie te elementy, przepraszam za używanie słowa „element” w stosunku do ludzi, tworzą rolę. Wiedza o Beksińskim uzupełnia to wszystko w sposób bardzo poważny, czasami decydujący, ale nie zawsze. Chcę powiedzieć po prostu, że twórcami tej roli jest wiele osób.

Jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich aktorów

Andrzej Seweryn to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich aktorów, od ponad 45 lat obecny w kinie i teatrze. Wystąpił w ponad 40 filmach. Pracował między innymi z Andrzejem Wajdą, Andrzejem Żuławskim, Régisem Wargnierem, Stevenem Spielbergiem i Agnieszką Holland. Andrzej Seweryn jest także reżyserem i pedagogiem. Był wykładowcą Wyższej Szkoły Sztuki i Technik Teatralnych w Lyonie, a potem do 2010 r. Wyższego Konserwatorium Narodowego Sztuk Dramatycznych w Paryżu. W 1993 roku Seweryn otrzymał angaż – jako trzeci cudzoziemiec w historii teatru francuskiego – do Comédie Française, jednego z najbardziej prestiżowych zespołów teatralnych na świecie. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. Srebrnego Niedźwiedzia za rolę Adama w „Dyrygencie” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, Orderu Sztuk Pięknych i Nauk Humanistycznych Republiki Francuskiej. W 1997 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 roku otrzymał Złoty Medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze, nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Legię Honorową Republiki Francuskiej. Od 1 stycznia 2011 roku jest Dyrektorem Naczelnym Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. W kwietniu 2016 r. świętował 70. urodziny.

„Ostatnia Rodzina” wkrótce w kinach

„Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego to film opowiadający historię rodziny Beksińskich. Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie.

Autorem scenariusza „Ostatniej Rodziny” jest Robert Bolesto. Zdjęcia do filmu zrealizował Kacper Fertacz. W głównych rolach, obok Andrzeja Seweryna, wystąpili: Dawid Ogrodnik (Tomasz Beksiński) oraz Aleksandra Konieczna (Zofia Beksińska). Producentem filmu jest firma Aurum Film, koproducentami HBO Polska, Lightcraft oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jego polska premiera zapowiadana jest przez dystrybutora Kino Świat na 30 września.

Marta Sikorska

13.08.2016