"Andrzej Wajda - znany i nieznany"

2 grudnia w Berlinie rozpocznie się retrospektywa Andrzeja Wajdy połączona z pokazami w ramach 10-lecia Szkoły Wajdy pt. „Andrzej Wajda – Znany i Nieznany”.

Filmy Mistrza

W ramach retrospektywy zaprezentowanych zostanie 28 filmów Mistrza. Wśród nich znajdą się m.in: „Pokolenie”, „Wszystko na sprzedaż”, „Kanał”, „Korczak”, „Samson”, „Ziemia obiecana”, „Katyń”, „Polowanie na muchy”, „Popioły”, „Popiół i diament”, „Niewinni czarodzieje”, „Krajobraz po bitwie”, „Przekładaniec”, „Panny z Wilka”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Bez znieczulenia”, „Lotna”, „Wesele”, „Brzezina”, „Miłość w Niemczech”, „Wielki Tydzień”, „Nastazja”, „Zemsta”, „Pan Tadeusz”, „Danton”, „Tatarak”, „Pierścionek z orłem w koronie” oraz „Ziemia obiecana”. Obok nich pojawi się także dokument Marcela Łozińskiego pt. „Las katyński”, który powstał z inspiracji Andrzeja Wajdy.

Filmy uczniów

Berlińska publiczność będzie miała również okazję zapoznać się z działalnością Wajdy jako współzałożyciela (z Wojciechem Marczewskim) szkoły filmowej w Warszawie, która od 10 lat kształci nowe pokolenia twórców filmowych. W ramach 10-lecia Szkoły Wajdy zostanie pokazany wybór najlepszych fabuł, dokumentów i krótkich metraży.

 

Gośćmi retrospektywy będą: aktor Jerzy Radziwiłowicz oraz reżyserzy ze Szkoły Wajdy – Piotr Bernaś, Marcin Sauter i Thierry Paladino. Obecność Piotra Bernasia jest też związana z nominacją jego dokumentu „Paparazzi” do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej. Ceremonia ogłoszenia nagród EFA odbędzie się w tym roku 3 grudnia w Berlinie.

Andrzej Wajda – znany i nieznany

Retrospektywa jest projektem Instytutu Polskiego w Berlinie pod patronatem Europejskiej Akademii Filmowej, we współpracy z Instytutem Filmu i Sztuki Wideo Arsenal (Institut für Film und Videokunst), Fundacją Szkoła Wajdy i Wajda Studio, z kinem Zeughauskino (w Niemieckim Muzeum Historycznym), kinem Hackesche Höfe, Muzeum Filmowym w Poczdamie ze wsparciem finansowym PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Filmoteki Narodowej.

 

Szczegółowy program projekcji znajduje się na www.berlin.polnischekultur.de.

 

Więcej o Szkole Wajdy na www.wajdaschool.pl.

 

Informacja prasowa

01.12.2011