Angela Merkel na premierze "Katynia" w Berlinie

Kanclerz Niemiec uczestniczyła w międzynarodowej premierze filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy podczas zakończonego właśnie 58. festiwalu filmowego w Berlinie. Publiczność przyjęła film owacyjnie.

 

Międzynarodowa premiera „Katynia” była najważniejszym polskim wydarzeniem tegorocznego festiwalu w Berlinie. 15 lutego po czerwonym dywanie przeszli twórcy filmu: Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Michał Kwieciński, Maja Ostaszewska, Andrzej Chyra, Danuta Stenka, Magdalena Cielecka, Magdalena Dipont, Magdalena Biedrzycka, Kamil Przełęcki, Przemysław Nowakowski i Waldemar Pokromski.

„Katyń” to jedyny film na festiwalu, na którego projekcję przyszła kanclerz Angela Merkel. Gratulowała Andrzejowi Wajdzie znakomitego filmu, opowiadającego odważnie o tak istotnym wydarzeniu historycznym.

Wśród gości premiery był m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski. PISF reprezentowali dyrektor Agnieszka Odorowicz i jej pełnomocnik ds. międzynarodowych Maciej Karpiński.

– Jestem szczęśliwy, że zdążyłem zrobić ten film – mówił na konferencji prasowej Andrzej Wajda. – To był temat zakazany, można było o nim opowiedzieć dopiero po upadku komunizmu. Chciałem, żeby mój film pokazywał historię, przypomniał i uświadomił ludziom na całym świecie, jak wygląda wojna. Chciałbym też, żeby „Katyń” odebrany był jako ostatni obraz Polskiej Szkoły Filmowej. Pierwsze prezentowane były pięćdziesiąt lat temu właśnie w Berlinie. To tutaj można było pokazywać takie filmy, dyskutować o historii. Dla mnie najważniejsze jest to, że „Katyń” jest interesujący dla ludzi, którzy nie są z Polski, że zwraca na siebie uwagę w Berlinie i Stanach Zjednoczonych, gdzie znalazł się wśród nominowanych do Oscara. Osobiście mogę powiedzieć, że nie ma lepszego sposobu, aby rozstać się ze swoim bólem, niż o nim opowiedzieć. Teraz nie chcę już robić filmów o wojnie, planuję projekt bardziej spokojny, refleksyjny – mówił Wajda.

– To piękny gest, że gościem premiery jest pani Angela Merkel. To postawa, która może być odniesieniem dla innych – dodał Wajda na koniec konferencji.

Aleksandra Różdżyńska/PISF
Berlin

18.02.2008

Galerie zdjęć