Animacja słowacka w Centrum Sztuki WRO

Prezentacje filmów animowanych w ramach cyklu Przedszkole Mediów

Edycja Wiosna 2010 | Marzec – Kwiecień – Maj

Wszystkie niedziele, zawsze o 12:30, wstęp wolny

 

Centrum Sztuki WRO, Wrocław, ul. Widok 7

 

Niedziela, 9.05.2010, 12:30

Animacja słowacka w Centrum Sztuki WRO

 

Narodziny animowanego filmu na Słowacji datuje się na rok 1965, kiedy w ramach Studia krótkich filmów w Bratysławie została założona samodzielna grupa artystyczna, której celem było tworzenie filmów autorskich w technice rysunkowej i wycinankowej.

 

Animacja słowacka zawsze była mocno skoncentrowana na najmłodszych widzach. Właśnie dlatego filmy, które będą prezentowane w najbliższą niedzielę są tak różnorodne zarówno pod względem tematyki czy gatunku, jak i tworzywa. Wśród nich znajdziemy zarazem animacje lekkie i zabawne, ale też bardziej refleksyjne. Największą spuściznę w tej dziedzinie pozostawił po sobie prawdziwie wszechstronny twórca Viktor Kubal – jeden z ojców słowackiego filmu animowanego, scenarzysta, artysta plastyk, reżyser. Podczas niedzielnego pokazu będzie można obejrzeć animacje z serii Jaś Groszek inaugurujące jego zainteresowanie tematyką dziecięcą.

 

W ramach Poranka zobaczyć będzie można także pierwszą słowacką animację lalkową autorstwa Ivana Popoviča „Strażnik sen”, Vlastimira Herolda „Czarodzieja i kwiaciarkę” stworzoną wspólnie ze znanym słowackim ilustratorem Miroslavem Cipárem, a także filmy Františka Jurišiča i Dagmar Bučanovej.

 

Program pokazu:


Viktor Kubal, W krajine divov (W krainie dziwów)

O zagranicznym turyście, który znajduje piękną krainę czarów.

Viktor Kubal, Sad

Pewien ogrodnik usilnie stara się pozbyć nieproszonych gości z sadu. Opowieść o tym, kto może rywalizować z nami w jedzeniu jabłek oraz o tym, dlaczego warto zaprzyjaźnić się z okolicznymi ptakami.

Viktor Kubal, Meteorolog

Opowieść o tym, jak udoskonalić prognozowanie pogody oraz co z tym wszystkim mogą mieć wspólnego żaby.

František Jurišič, Ki-ki-ri-kí (Kukuryku)

O tym, dlaczego nie warto wdawać się w kłótnie ze złośliwymi kogutami (nawet wtedy, gdy nie dają nam spać).

František Jurišič, Domáca úloha (Zadanie domowe)

Okazuje się, że sukces w szkole może być uzależniony od tego, czy uda nam się zaprzyjaźnić z pewnymi przyborami do pisania. Podobno najbardziej pomocne są wieczne pióra.

František Jurišič, Múdre prasiatko (Mądre prosiątko)

Czy mądrej śwince uda się przechytrzyć czyhającego na nią wilka? Nowa wersja opowieści o trzech świnkach.

 

Informacja prasowa

06.05.2010