Animacja „Ucieczka” nagrodzona w Londynie

Zrealizowany w Łodzi krótkometrażowy film „Ucieczka” w reżyserii Jarosława Konopki zdobył nagrodę specjalną jury na Festiwalu Filmów Animowanych w Londynie. Animację wyprodukowało łódzkie Studio Filmowe Anima-Pol.

„Ucieczka”

„Ucieczka” to animacja lalkowa, której bohaterami są kobieta i dziecko – dwoje ocalonych przez pamięć. W ich świecie wydarzyło się apokaliptyczne unicestwienie, a powidoki traumatycznych wydarzeń zaburzają percepcję rzeczywistości. Towarzyszy im poczucie niepewności i zagrożenia, otaczający świat nie daje szans na przetrwanie. Kobieta i dziecko istnieją, ale są jakby martwi, spotykają się – ale nie widząc, żyją tylko w obrazach, w których czas powoli zaciera szczegóły. Nośnikiem znaczeń zawartych w filmie jest lalka, stworzona i ożywiona w klasycznej technice animacji lalkowej stop-motion.

„«Ucieczkę» wyróżniają świetnie wykonane lalki oraz scenografia, a także znakomity scenariusz – mówi Jadwiga Wendorff, producent i dyrektor generalna Studia Filmowego Anima-Pol. – Zwłaszcza w dzisiejszych czasach różnych niepokojów na świecie, historia przedstawiona w «Ucieczce» nabiera dodatkowych znaczeń”.

Reżyserem, scenarzystą, animatorem, montażystą, autorem zdjęć i projektów lalek oraz scenografii jest Jarosław Konopka – absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, twórca i reżyser autorskich filmów animowanych w technice animacji lalkowej (m.in. filmu „Underlife” inspirowanego „Kołysanką” Krzysztofa Komedy).

„Pierwsze prace nad «Ucieczką» podjąłem już w 2011 roku, kiedy zaczęły powstawać pierwsze wersje scenariusza – mówi reżyser. – Teraz każda nagroda i nominacja konkursowa dla mojego filmu to powód do zadowolenia”.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Londynie

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Londynie to największy festiwal filmów animowanych w Anglii. To kolejne wydarzenie, na którym pokazywana była „Ucieczka”. Międzynarodowa premiera filmu odbyła się na francuskim festiwalu w Annecy. Do tej pory film Jarosława Konopki został zaproszony do udziału w wielu prestiżowych festiwalach. Był pokazywany m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Anima Mundi w Brazylii, Festiwalu Stop Motion w Montrealu, słoweńskiej Animatece, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w St. Luis.

Film „Ucieczka” został wyprodukowany przez Studio Filmowe Anima-Pol i jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem filmu jest MOMAKIN.

Informacja prasowa


13.12.2017