ANIMARKT 2017 – 15 projektów w pitchingu

15 projektów krótkometrażowych animacji lalkowych będzie rywalizować o nagrody w pierwszym pitchingu ANIMARKT, który odbędzie się w środę, 4 października, Natomiast czwartek, 5 października, upłynie pod znakiem spotkań i rozmów o koprodukcjach na rynku animacji.

ANIMARKT – wydarzenie dla studentów i profesjonalistów związanych z branżą animacji w tym roku odbywa się w Łodzi po raz drugi.

Spośród kilkudziesięciu nadesłanych projektów do finału pitchingu ANIMARKT zostało zakwalifikowanych 15 tytułów z dziewięciu krajów, w tym po trzy z Polski i Węgier. Konkursowe prezentacje przed reprezentantami krajowych i zagranicznych producentów, dystrybutorów, nadawców telewizyjnych, oceni jury, w którym zasiądą: Veronique Encrenaz – szefowa projektów przy targach MIFA, Katerina Krejci – scenarzystka w Ceska Televize, Ben Tesseur – producent filmowy, reżyser i animator oraz Bartosz Kędzierski – reżyser filmów animowanych.

Zakwalifikowane projekty:

1. „Alegría” (reż. Katalin Egely, prod. Pedro Canale), Węgry
2. „Attitude” (reż. Szandra Pataki, prod. Mónika Mécs), Węgry
3. „Bear Hug” (reż. Margrethe Danielsen, prod. Tonje Skar Reiersen, Mikrofilm), Norwegia
4. „Carrus Navalis” (reż. Antonia Begusic, prod. Andrijana Vidaček, Zagreb film), Chorwacja
5. „Train Tracks” (reż. Tom Madar, prod. The Hive Studios – Amit Gicelter), Węgry
6. „Elena” (reż. Birute Sodeikaite, prod. Agne Adomene, Art. Shot), Litwa
7. „Głowa Kasandry” (reż. Paweł Czarzasty, prod. Molo FX Paweł Czarzasty), Polska
8. „Man Wanted” (reż. Irida Zhonga, prod. Magikon, Nukufilm, Animated Society from Albania), Grecja, Estonia
9. „Most” (reż. Izumi Yoshida, prod. Likaon), Polska
10. „Sacculina carcini” (reż. Kasia Nalewajka, prod. Joanna Wendorff-Ostergaard, ANIMA-POL), Polska
11. „The Side Effects” (reż. Olga Titova, prod. Lyubov Gaidukova), Litwa
12. „The Bird” (reż. Daria Kashcheeva, prod. Karolina Pojarova), Czechy
13. „The Garden Of Theodore” (reż. Jeremy Warder), Wielka Brytania
14. „The Kite” (reż. Martin Smatana, prod. Peter Badač), Czechy
15. „The Man in the Door” (reż. Wolfgang Matzl, prod. Moana Rom), Niemcy

Nagrodami w pitchingu ANIMARKT będą: aport rzeczowy Centrum Technologii Audiowizualnych w wysokości 60 tys. zł, 30 tys. zł i 20 tys. zł, licencja programu Dragonframe 4 wraz z kontrolerem Bluetooth, a także Nagroda specjalna Ale kino+ – zakupienie praw do emisji na antenie kanału Ale kino+ filmu zrealizowanego na podstawie wybranego projektu prezentowanego w czasie pitchingu, Animation Kit od Animation Supplies oraz akredytacja na przyszłoroczne targi MIFA.

ANIMARKT – międzynarodowi goście

Obecność na ANIMARKT potwierdzili wysokiej klasy praktycy z wieloletnim doświadczeniem w pracy przy produkcji filmów animowanych: Kim Keukeleire – reżyser animacji i animator przy filmach Tima Burtona i Wesa Andersona, Tim Allen – animator zaangażowany w produkcję nagrodzonej Oscarem animacji „Piotruś i Wilk” w reżyserii Suzie Templeton, Wim Vanacker – scenarzysta, reżyser, konsultant scenariuszowy i kierownik projektu European Short Pitch, Nancy Denney-Phelps – historyk animacji i dziennikarka współpracująca z prestiżowym serwisem Animation World Network (awn.com), Peter Gottschalk – producent reprezentujący europejski kanał kulturalny ARTE i wielu innych. W wydarzeniu realizowanym we współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej wezmą udział także zagraniczni i krajowi producenci filmowi, dystrybutorzy, przedstawiciele nadawców telewizyjnych (m.in. Ceska Televize) i instytucji zajmujących się filmem (m.in. SPPA – Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji) oraz twórcy animacji z całej Europy.
„Jednym z istotnych celów ANIMARKT jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń i dobrych praktyk zarówno między profesjonalistami z różnych krajów, jak i zapewnienie warunków do tego, aby praktycy z wieloletnim stażem dzielili się swoją wiedzą z tymi, którzy w animacji dopiero stawiają pierwsze kroki” – mówi Agnieszka Kowalewska-Skowron, współorganizatorka wydarzenia z MOMAKIN.

ANIMARKT TALKS – ABC koprodukcji

Tematem przewodnim sekcji ANIMARKT TALKS będą w tym roku koprodukcje na rynku animacji. W panelu dyskusyjnym o wyzwaniach związanych z koprodukcjami i pułapkach, jakie mogą czyhać na producentów będą rozmawiać między innymi: Vladimír Lhoták z Fresh Films, producent czesko-francusko-niemieckiego pełnometrażowego filmu lalkowego „Even Mice Belong in Heaven”, a także Katarzyna Gromadzka z MOMAKIN, koordynująca pracę polskich artystów plastyków realizujących m.in. lalki animacyjne do powstającego w Meksyku filmu pełnometrażowego.

Temat koprodukcji będzie obecny również w prezentacjach wybranych projektów. Piotr Szczepanowicz – reżyser, scenarzysta i producent filmów animowanych oraz Zofia Jaroszuk – producent i kierownik produkcji ze studia Animoon przedstawią case study pełnometrażowego filmu lalkowego „Magiczna Gwiazdka Muminków”, który swoją kinową premierę będzie mieć w grudniu br. Film powstał jako koprodukcja fińskiego studia FilmKompaniett Alpha oraz polskiego studia Animoon.

W ramach ANIMARKT TALKS odbędą się również indywidualne spotkania z dystrybutorami, agentami sprzedaży, producentami i przedstawicielami nadawców. Wśród gości znajdą się reprezentanci m.in.: ARTE, nc+, TVP, Telewizji Puls, Seve Films, Artcam, National Film and Television School.

ANIMARKT MASTERS – mistrzowskie korepetycje

Z myślą o studentach i osobach rozpoczynających pracę przy produkcji filmów lalkowych odbędą się spotkania i warsztaty z wybitnymi praktykami. Zaangażowana w produkcję filmu „Nazywam się Cukinia” Kim Keukeleire, reżyserka animacji i animatorka lalkowa, w swoim wystąpieniu przybliży uczestnikom kulisy pracy w branży animacyjnej, podpierając się olbrzymim doświadczeniem podpowie jak skutecznie rozwijać swoją karierę i zdobywać angaże w największych europejskich produkcjach.

Na spotkaniu nie zabraknie wskazówek, jak współpracuje się z różnymi reżyserami oraz jak ona sama działa na planie jako reżyser animacji.

Organizatorem ANIMARKT jest MOMAKIN (www.momakin.pl) – wielozadaniowy podmiot działający na rzecz popularyzacji i upowszechniania animacji oraz wspierania jej twórców w kraju i na arenie międzynarodowej, a współorganizatorami: Łódzki Dom Kultury oraz Centrum Technologii Audiowizualnych z Wrocławia, które zostało ponadto fundatorem trzech głównych nagród dla laureatów pitchingu. ANIMARKT jest dofinansowany przez Fundusz Wyszehradzki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wśród partnerów wydarzenia znajdują się: Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, EC1 Łódź Miasto Kultury w Łodzi, Łódź Film Commission, Animánie z Czech, Fool Moon ze Słowacji, PRIMANIMA World Festival of First Animations z Węgier, kanał Ale kino+, Dragonframe. Honorowy patronat nad ANIMARKT objął Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wydarzeniu patronują także: Film Commission Poland, SPPA, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Legalna Kultura.

Dodatkowych informacji udziela:
Iwona Buchcic, i.buchcic@momakin.pl, +48 502 598 925

03.10.2017