ANIMARKT Stop Motion Forum 2019

Poznaliśmy program i listę projektów, które powalczą o nagrody podczas ANIMARKT Stop Motion Forum. Wśród gości tegorocznej edycji znaleźli się m.in. współpracownicy Wesa Andersona i Tima Burtona. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF.

W dniach 8-12 października w Łodzi odbędzie się ANIMARKT Stop Motion Forum – wydarzenie branżowe poświęcone animacji stop motion i animacji lalkowej.

Przed uczestnikami pięć dni wypełnionych wykładami mistrzowskimi, konsultacjami, prezentacjami finałowych projektów, które powalczą o atrakcyjne nagrody oraz warsztatami z wybitnymi twórcami na co dzień współpracującymi z Wesem Andersonem czy Timem Burtonem. Producenci, dystrybutorzy i artyści wymienią się doświadczeniami i poznają Łódź filmową. Celem wydarzenia jest integracja środowiska artystycznego z biznesowym i promocja rosnącego rynku animacji stop motion wśród potencjalnych inwestorów.

Jak mówią pomysłodawcy i organizatorzy wydarzenia, rynek animacji lalkowej i stop motion notuje dziś na świecie rosnące zainteresowanie zarówno ze strony twórców, jak i środowisk związanych z finansowaniem sztuki filmowej.

„Wydaje się, że po latach fascynacji idealnymi cyfrowymi produkcjami dużych studiów filmowych, następuje wyraźny zwrot w kierunku innej formy, tworzonej ludzką ręką, a przez to w naturalny sposób nam bliższej. Widać wyraźnie, że to część szerszego trendu, który siłą rzeczy obejmuje także sztukę filmową” – mówi Paulina Zacharek z MOMAKIN, podmiotu organizującego ANIMARKT, zajmującego się na co dzień kompleksowym i profesjonalnym wspomaganiem tworzenia filmów animowanych od planowania i finasowania przez produkcję po dystrybucję.

„W ANIMARKT stawiamy przede wszystkim na spotkania i integrację branży. Początkujący twórcy mają okazję, aby poznać tajniki pracy profesjonalistów, zapytać o kwestie związane z realizacją projektów, skonsultować swoje pomysły z ekspertami. Łączymy ludzi, którzy pracują przy animacjach po to, aby znaleźli więcej możliwości na realizację swoich projektów, a także zainspirowali się tym, co zobaczą i usłyszą” – dodaje Zacharek.

Co czeka na uczestników tegorocznej edycji?

Dla początkujących

W programie tegorocznej edycji znalazły się trzy sekcje programowe. ANIMARKT Masters to cykl wydarzeń skierowanych do studentów oraz twórców stawiających pierwsze kroki w świecie animacji. Warsztaty z doświadczonymi profesjonalistami i praktykami będą dotyczyć reżyserii animacji, animacji postaci i sztuki operatorskiej. Wśród prowadzących warsztaty znaleźli się: Barry JC Purves –  nominowany do Oscara i BAFTA, zajmujący się animacją poklatkową od 40 lat, Juan Soto – animator międzynarodowych produkcji jak: „Praziomek” czy „Nazywam się Cukinia” oraz Malcolm Hadley –  autor zdjęć pracujący przy takich produkcjach jak „Wyspa psów” i „Frankenweenie”.

Dla tych z pomysłem

ANIMARKT Pitching jest doskonałą okazją do zaprezentowania swojego projektu krótkometrażowego filmu lalkowego przed międzynarodowym jury i pozyskania partnerów do jego realizacji. To także możliwość wygrania wartościowych nagród, które pomogą w realizacji filmu. Finaliści powalczą o m.in. vouchery o wartości 60 tys. zł oraz 40 tys. zł na wykorzystanie studia CeTA (Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu) i jego zaplecza do produkcji filmu, czy nagrodę APALAB – dwutygodniową rezydencję w Centrum Animacji Quirino Cristiani w Cordobie (Argentyna), poświęconą scenopisarstwu i rozwojowi projektu. Jak przypominają organizatorzy film „Daughter” Darii Kaashevy, który brał udział w pitchingu w 2017 roku niedawno otrzymał nominację do studenckiego Oscara. Wśród tegorocznych finalistów znalazły się trzy projekty polskich twórców. Pełna lista uczestników ANIMARKT Pitching 2019 dostępna jest na stronie: www.animarkt.pl/finalowe-projekty.

Dla biznesu

Najnowsza część programu – ANIMARKT Business jest w całości poświęcona konsolidacji i rozwojowi branży animacji. Sekcja ta została stworzona po to, by  umożliwić nawiązywanie kontaktów i zachęcać do współpracy. W programie tej części znalazł się cykl konsultacji „Ask the Expert”, który jest szansą, by przedyskutować własny projekt i zapytać profesjonalistów o rady. Podczas tegorocznej edycji będzie można przedstawić pomysły producentom, dystrybutorom, animatorom, scriptdoctorowi czy przedstawicielom instytucji finansowych. Ekspertami będą m.in. Tim Allen – animator pracujący przy największych lalkowych produkcjach jak „Wyspa psów”, „Fantastyczny Pan Lis”, „Gnijąca panna młoda” oraz Sophie Prigent – przedstawicielka międzynarodowego dystrybutora seriali animowanych, które są sprzedawane do wszystkich dużych telewizji oraz platform Netflix i Amazon.

W ramach cyklu odbędzie się także jedyne w tej części Europy spotkanie, podczas którego zostanie przeprowadzona rekrutacja animatorów i twórców kostiumów do światowej sławy studia LAIKA z USA. 

Wydarzenia towarzyszące

Wśród wydarzeń towarzyszących skierowanych zarówno do profesjonalistów, jak i miłośników animacji znalazły się m.in. pokazy filmowe czy śniadania branżowe. Wstęp na wszystkie wydarzenia ANIMARKT Stop Motion Forum jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na niektóre z nich wymagana była wcześniejsza rejestracja.

Pełny program jest dostępny na stronie http://en.animarkt.pl/

Organizatorem ANIMARKT Stop Motion Forum jest MOMAKIN – podmiot zajmujący się popularyzacją i upowszechnianiem animacji, a także wspieraniem jej twórców w kraju i na arenie międzynarodowej poprzez kompleksowe działania z obszaru produkcji, dystrybucji, promocji i edukacji. 

ANIMARKT odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerem głównym wydarzenia jest EC1 Łódź – Miasto Kultury i Łódź Film Commission. Wszystkie wydarzenia czwartej edycji ANIMARKT odbędą się w kompleksie EC1, który mieści się na terenie i w zrewitalizowanych budynkach pierwszej łódzkiej komercyjnej elektrowni, która powstała w 1907 roku i działała do roku 2000. Obecnie to przestrzeń otwarta na rozmaite działania kulturalne i naukowe, która jest siedzibą Centrum Nauki i Techniki EC1, Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Łódź Film Commission oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

Hiszpańscy twórcy, którzy wezmą udział w forum: Juan Soto, Paloma Mora, Jose Luis Farias, Bea Bartolomé oraz Carlos Bleycher są wspierani przez Accion Cultural Espanola (AC/E), dzięki projektowi Programme for the Internationalisation of Spanish Culture (PICE).

Informacja prasowa


02.10.2019